Sezona ob Kolpi

Kampi ob koncih tedna polno zasedeni, a pozabljeni jezovi kličejo po obnovi

M. Glavonjić
5. 8. 2024, 20.11
Deli članek:

Turistična sezona ob Kolpi je na vrhuncu, turistični delavci so z njo zadovoljni. Med obiskovalci je vse več tujcev in tistih, ki se vedno znova vračajo. Vabijo jih naravne lepote, čista voda in mirno okolje.

Dolenjski list
Prejšnji konec tedna so lepote Kolpe med Srednjimi Radenci in Kotom pri Damlju odkrivali tudi slovenski častniki in njihovi kolegi iz Hrvaške.

Reka Kolpa je vzdolž meje med Slovenijo in Hrvaško, med Osilnico in Metliko, že vrsto let priljubljen cilj ljubiteljev narave ter različnih aktivnosti v vodi in na njej. V vročih poletnih dneh reka ponuja prijetno ohladitev, kraji ob njej pa se spremenijo v živahno turistično destinacijo, ki jo obišče vse več ljudi.

V zgornjem delu je Kolpa nekoliko hladnejša in zaradi skalovja ter brzic primernejša za adrenalinske užitke v vožnji z gumijastimi čolni, kajaki in kanuji. Čeprav je v vročem poletju tudi tam primerna za namakanje, več kopalcev te dni srečamo v dolini Kostela, kjer je voda že za stopinjo ali dve toplejša, prva večja urejena kampa pa sta v Dolu, v Poljanski dolini, kjer se rečno korito prvič razširi na več kot sto metrov. Malo naprej naravne lepote, čistost vode in mirno okolje ob večjem jezu, kjer sta nekoč pri Madroničevih stala mlin in žaga, razkrije Prelesje.

V te idilične kraje, kjer vlada zelena barva, obiskovalec lahko vstopi bodisi s kočevske strani, skozi Predgrad, bodisi s črnomaljske, skozi Stari trg. »Z družino v Dolu že vrsto let preživljamo dobršen del letnega dopusta,« je v senci sončnika povedala Maja iz okolice Ljubljane in takih obiskovalcev je vse več. Tudi v Kotu nedaleč od Sodevcev, kjer do hrvaške vasi Blaževci vodi betonski most, so brežino zasedli kopalci, teh pa ni bilo videti na sosednjem bregu.

»Poljanska dolina, če govorimo o območju ob reki Kolpi, sega od Dola dolvodno do Radencev. Smo posebna turistična poddestinacija destinacije Kočevsko - Bela krajina, nekakšna vez med pokrajinama,« gostom, ki obiščejo Kanu kamp Radenci s površinami za šotore in avtodome ter z objekti za prehrano in prostočasne dejavnosti v Srednjih Radencih, pove lastnik Martin Lindič. Sicer je celotna destinacija Kolpa odvisna od vremena; lansko sezono si zaradi hudih poplav v tem času želijo čim prej pozabiti, letošnja, ki je na vrhuncu, pa jim je po vseh kazalnikih naklonjena. Voda julija namreč ni bila nikoli tako topla; pred desetimi dnevi so merilne naprave nedaleč od kampa v Radencih, kjer so podatke za državni hidrometeorološki zavod v Beogradu dnevno odčitavali že v nekdanji Jugoslaviji, pokazale 27 stopinj Celzija, prejšnjo soboto pa dve stopinji manj.

Radenci so nekako na sredini tistega dela toka reke Kolpe, ki sestavlja 118 kilometrov meje med Slovenijo in Hrvaško, oziroma dobrih 50 kilometrov nižje od njenega izvira pod Risnjakom v Gorskem kotarju. Od Radencev do izliva Kolpe v Savo v okolici Siska reko čaka še okoli 240 kilometrov. Tukajšnje kopališče je že vrsto let po kakovosti vode pri NIJZ ocenjeno z najvišjimi ocenami. Nekoliko nižje ležeči Damelj, ki je prav tako brez kakršnekoli industrije, pa ima eno zvezdico manj.

»Ob koncih tedna smo s približno stotimi gosti iz vse Slovenije, ki se radi vračajo, polno zasedeni, med tednom pa jih je manj. Kolpa je pri nas s trenutnimi 72 centimetri razmeroma visoka in zagotavlja nemoteno ter varno čolnarjenje in veslanje, enako primerna je tudi pri 50 centimetrih globine,« je povedal Tine Lindič.

Sašo Švigelj
Kolpa je že vrsto let priljubljen cilj ljubiteljev narave ter različnih aktivnosti v vodi in na njej.

Načeti jezovi

Od Radencev do Kota pri Damlju so prejšnjo soboto že osmič čolnarili člani Zveze slovenskih častnikov in njihovi kolegi iz Hrvaške. Skupaj jih je 160 varno prispelo na cilj, do Kota, najjužnejše točke Slovenije. »Tu ni zmagovalca, zmagovalci smo vsi, ki se udeležimo tega res čudovitega mednarodnega dogodka ob naši skupni mejni reki,« se je slišalo iz karavane gumijastih plovil, ki je plula mimo kopalcev, seveda previdno ob prečkanju ponekod močno načetih jezov.

Ne le v Radencih, tudi lastnikom drugih kampov in ribičem se zelo toži po nekoč urejenih jezovih, ki bi, še posebej v sušnem obdobju, zadrževali vodo, za kar pa se državi (še) ne zmenita. Sogovorniki pri tem opozarjajo na dva večja sestanka na to temo lani in letos v Črnomlju, a se nič ne premakne.

avtokampi.si
V Kampu Kolpa v Vinici, ki je te dni polno zaseden tudi z gosti iz tujine, prevladujejo Nizozemci in Nemci.

Vse več tujcev

S temi težavami se ne spoprijemajo v Kampu Kolpa v Vinici, ki je te dni polno zaseden tudi z gosti iz tujine, prevladujejo Nizozemci in Nemci. Sloves, ki ga ima destinacija, in tudi ugodne vremenske razmere jim seveda gredo na roko. Kolpa je v bližini mejnega prehoda globoka okoli dva metra in seveda čista. Gladina je morda malenkost nižja v sušnem vremenu, a jo »rešuje« jez za (aktivno) žago kakšnih 500 metrov dolvodno. »Naš kraj je izhodišče za krajše izlete po Beli krajini in tudi na Hrvaško, kar gostje glede na bližino avtoceste s pridom izkoriščajo,« je dejal Miha Kadunc, direktor kampa.

Približno enak obisk in druge kazalnike izkazuje tudi kamp v Križevski vasi pri Metliki, v lasti Luke Lovšina. »Zagotavljamo prostor in infrastrukturo, gostje, ki so stalni in v glavnem tujci, so pri nas lahko z avtodomi, prikolicami ali šotori. Kolpa je pri nas čista in morda toplejša, a še vedno več kot prijetna za vse dejavnosti na vodi,« je povedal Lovšin.