Danes poteka prvi dan predčasnega glasovanja pred nedeljskimi volitvami v Evropski parlament in tremi posvetovalnimi referendumi. Predčasno bo možno glasovati še v sredo in četrtek. Na volišču na Gospodarskem razstavišču so ob tem zabeležili tudi incident, zaradi katerega so morali dva »agitatorja« pozvati, naj zapustita območje, kar so potrdili na Državni volilni komisiji (DVK). Imen oseb sicer niso navedli, a je znano, da je kandidatka SDS za evropske volitve Zala Tomašič danes pred ljubljanskim voliščem volivcem, ki so prišli glasovat predčasno, delila letake stranke in jih pozivala, naj glasujejo zanjo, zaradi česar ji je po njenih navedbah članica volilne komisije grozila, da bo o tem obvestila policijo.
Na DVK so za STA potrdili primer agitacije kandidatke ter tudi to, da je članica volilne komisije dve osebi, ki sta v bližini volivcem delili letake, pozvala, naj zapustita območje, in jima povedala, da bo v nasprotnem poklicala policijo. Na DVK so pojasnili, da so v skladu z navodili DVK volilnim komisijam za izvedbo volitev poslancev iz Slovenije v Evropski parlament ter posvetovalnih referendumov na voliščih prepovedana obeležja, kot so plakati, ki so uporabljeni za namen volilne ali referendumske kampanje.
Kot območje volišča za predčasno glasovanje v Ljubljani je določeno celotno območje Gospodarskega razstavišča, oziroma najmanj 50 metrov od objekta, v katerem je volišče. V območje volišča se štejejo tudi pripadajoče površine za pešce v območju 10 metrov od zunanje meje Gospodarskega razstavišča.
Nadlegovanje volivcev
O navzočnosti dveh oseb so okrajno volilno komisijo sicer obvestili razburjeni volivci, ker sta mimoidoče po njihovih besedah »nadlegovali«, so pojasnili na DVK. Ker kljub prošnji, naj odideta, tega nista hoteli storiti, jima je pristojna oseba povedala, da bo o tem obvestila policijo. Prav tako je o tem, da ne želita oditi, obvestila enega od članov DVK, so dodali. Na policiji so sicer za STA navedli, da obvestila o tem niso prejeli.
Prvak SDS Janez Janša je dogajanje danes komentiral z besedami, da je »okrajna volilna komisija zdaj reagirala na delitev volilnega materiala na pločniku kljub temu, da ni volilnega molka (...), se je pa to dopuščalo vsem ostalim doslej«.
Na DVK pa zatrjujejo, da so enako kot v tej situaciji pristojni na okrajni volilni komisiji ravnali ob podobnem dogodku tudi na volitvah leta 2022, ko so v bližini volišča agitirale druge osebe. Torej v takšnih primerih ne delajo razlik, so zagotovili.