Dvoličnost

So do dobrih evropskih plač upravičeni samo poslanci SDS?

Žiga Kariž
9. 3. 2021, 18.00
Posodobljeno: 9. 3. 2021, 19.23
Deli članek:

Večkrat je predsednik vlade že poskušal z navedbami visokih prihodkov poslank in poslancev EU očrniti svoje konkurente. Ali res meni, da so njihove plače previsoke?

Primož Lavre/Reporter
Izvoljeni evropski poslanci: Milan Zver (SDS), Ljudmila Novak (NSI), Milan Brglez (SD), Tanja Fajon (SD), Klemen Grošelj (LMŠ), Irena Joveva (LMŠ), Franc Bogovič (SLS) in Romana Tomc (SDS).

Evropska poslanka, in glede na meritve priljubljenosti politikov trenutno najbolj priljubljena političarka v Sloveniji, Ljudmila Novak je bila pretekli teden deležna ostrih besed našega predsednika vlade. Na družbenem omrežju Twitter si je drznila izraziti mnenje o odnosu vlade do Slovenske tiskovne agencije, in reakcija je bila takojšnja. Predsednik vlade je nanjo namreč takoj stresel svoj srd. »Od evropske poslanke @LjudmilaNovak s 15.000 € mesečne apanaže na račun slovenskih delavcev in upokojencev pričakujemo, da bo delala v korist Slovenije in ne zgolj zgago,« je predsednik vlade zapisal v objavo.

Kako visok je zaslužek

Twitter
Twitter objava Janeza Janše

Ni prvič, da se je prvi mož naše vlade v svojih objavah dotaknil plače evropskih poslank in poslancev. Celo 18.000 evrov mesečnih prihodkov so privrženci SDS večkrat očitali Tanji Fajon, večkrat je na tnalu tudi Irena Joveva. Zakaj si želi predsednik vlade ustvariti občutek, da le nekateri izvoljeni predstavniki slovenskega naroda dobivajo za delo v parlamentu EU visoko plačilo, lahko le ugibamo. Dejstvo je namreč, da prejmejo vse poslanke in poslanci od leta 2009 enako plačilo. Osnovna bruto plača znaša 8.995,39 evra, z dodatki pa res lahko nanese krepko čez 10.000 evrov. Poslanke in poslanci namreč prejmejo še 4500 evrov pavšala in 320 evrov dnevnice za dni, ko so prisotni na sejah parlamenta. Plača je seveda obdavčena. Najprej se od nje odvede davek EU, nato še vse zahtevane domače davščine. Neto znesek je tako znatno manjši od 15.000 evrov, s katerimi rad opleta predsednik vlade, res pa je, da naši predstavniki in predstavnice v parlamentu EU vsak mesec prejmejo znatno višji znesek kot prvi mož naše vlade. Mogoče jim zavida prav to.

Brez komentarja

Med tistimi, ki po zaslužkih močno prekašajo predsednika vlade, sta tudi predstavnika stranke SDS Milan Zver in Romana Tomc. Vprašali smo ju, kaj menita o tem, da predsednik njune stranke s svojimi objavami ustvarja občutek, da sta tudi onadva plačana preveč, a odgovorov do konca redakcije nismo prejeli.

Apanaža

Precej posmehljiv, predvsem pa zavajajoč je zapis predsednika vlade v delu, ko prihodke poslank in poslancev EU označi za apanažo, ki jo prejemajo na račun slovenskih davkoplačevalcev in upokojencev. Za tiste, ki ne vedo: apanaža so redni letni prejemki članov vladarske rodbine, ki jih dobijo zgolj zaradi svojega statusa, in ne zaradi dela, ki bi ga morda opravljali. Zanimivo je, da o apanažah gospod Janša ni govoril, ko je pred leti v parlamentu EU kot asistent delal njegov sin Žan, ki je delo dobil kljub temu, da je imel le srednješolsko izobrazbo, pred odhodom v Bruselj pa je imel v rezimeju navedeno delo na bencinski črpalki in podobna opravila. Da mu ne bi bilo dolgčas, je delo asistentke dobila še njegova spremljevalka Maja Mikanec, ki je strokovno bolj usposobljena. Apanaže v višini nekaj tisoč evrov sicer ne prejemata več, saj sta se iz Bruslja vrnila po zadnjih volitvah. Prijateljske zaposlitve v pisarnah poslank in poslancev EU sicer niso zgolj domena SDS, saj v pisarni Tanje Fajon že več let dela Špela Han, hčerka vodje poslanske skupine SD Matjaža Hana.

Estrada