Ministrstvo za zdravje je pripravilo nov zakon, ki naj bi prispeval k zmanjšanju števila kadilcev. Med drugim naj bi z enotno embalažo za cigarete predstavili kajenje v manj privlačni luči. Fotografije, na katerih so vidne zdravstvene posledice kajenja, naj bi predvsem mlade odvrnile od tobačnih izdelkov.
Predstavniki nevladnih organizacij predlagajo še dodatne ukrepe. Predstavnik Mladinske zveze Brez izgovora Slovenija Jan Peloza je spomnil, da tobačna industrija preko svojih posrednikov vzpostavila sistem, da načrtno krši zakon. Tako kljub prepovedi sponzoriranja s strani tobačnih podjetij še vedno donirajo sredstva večinoma prireditvam, kjer imajo interes, da se izvaja promocija tobačnih izdelkov.
Strožje nad kršitelje
Ker sedaj v zakonodaji ni licenc za prodajo cigaret, kršitelji pač plačajo kazen in lahko še naprej kršijo zakon. Ministrstvo za zdravje sicer v predlogu zakona predvideva licence za prodajo tobačnih izdelkov, Peloza pa je tudi predlagal omejitev, da bi lahko nosilec licence le enkrat kršil protitobačni zakon, preden bi mu licenco odvzeli.
Kot je opozoril Peloza, so v Sloveniji tudi primeri, ko so inšpektorji pri določenih prodajalcih tudi štiristokrat ugotovili kršitve, pa so jim lahko le predpisali kazen, medtem ko so lahko še naprej prodajali tobak.
Uvedli bi licenčnine
Matej Košir z Inštituta za raziskave in razvoj Utrip pa je dodal, da bi s takšnim režimom, da bi ob drugi kršitvi zakona licenco prodajalcu odvzeli, lahko zmanjšali število kršitev na minimum, kar po njegovih navedbah tudi kažejo izkušnje iz drugih držav, kjer so uvedli licence.
Košir tudi podpira licenčnine, to je znesek, kolikor bi prodajalec moral plačati na leto za dovoljenje prodaje cigaret, a se mu zdi, da je predvideni znesek v zakonu veliko prenizek. Predlog zakona namreč predvideva, da bi licenčnina znašala najmanj 200 evrov, kar bi po Koširjevih izračunih prineslo okoli 2,2 milijona evrov na leto.
Trošarine ne nadoknadijo škode
"V primerjavi s škodo, ki jo tobak povzroči, je to premalo," je dejal in navedel, da država na leto za zdravljenje bolezni, zmanjšane produktivnosti in prezgodnje umrljivosti zaradi tobaka porabi okoli 1,8 milijarde evrov, medtem ko s trošarinami zbere le 418 milijonov evrov.
Zato predlaga, da bi licenčnine znašale med 1000 do 5000 evrov na leto, odvisno od velikosti prodajnega mesta, letnega prihodka prodajalca in število zaposlenih v tem podjetju. Če bi povprečna licenčnina znašala 2500 evrov, bi zbrali okoli 30 milijonov evrov na leto.
So elektronske cigarete res kul?
In kaj bi storili z elektronsko cigareto? Te tobačna industrija po eni strani promovira kot sredstvo za odvajanje kajenja, mlade pa nagovarja, češ da je to "kul zadeva, nova oblika osamosvajanja od staršev, šole in sistema", je opozoril Peloza.
Ko bo industrija dokazala, da je vseh 500 vrst elektronskih cigaret, ki so na trgu, povezanih s prenehanjem kajenja, naj jih registrira kot medicinske pripomočke, je predlagal. Poleg tega želijo, da se prepovejo vse elektronske cigarete, ki imajo poleg osnovne funkcije, torej uživanja nikotina, še "zabavne" učinke, kot je povezava s pametnim telefonom itd.
Poleg tega bodo predlagali prepoved prodaje cigaret v radiju 150 metrov od vzgojno-izobraževalnih zavodov.