Slovenija

Nekdanja Janševa "ruševina" v Trenti spet na dražbi

G.G./STA
25. 3. 2016, 10.34
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Kranjska nepremičninska agencija Nepremičnina, ki je januarja na javni dražbi za 127.500 evrov kupila nekdanjo parcelo prvaka SDS Janeza Janše v Trenti, jo že prodaja, čeprav sama še ni poravnala kupnine.

STA
Nekdanje Janševo zemljišče v Trenti.

Kranjska družba, ki je parcelo kupila iz stečaja družbe Imos, jo sedaj prodaja za 142.000 evrov, kljub temu, da uradno še ni njena. Kot pišejo Finance, je v zemljiški knjigi kot lastnik še vedno vpisan Imos. Lastnik agencije Damjan Podjed sicer medijem ni želel povedati, ali je kupnino že poravnal. Rok za plačilo kupnine bo potekel 6. aprila.

V stečaju velja, da se lahko kupec nepremičnin v zemljiško knjigo vpiše šele po pravnomočnosti sklepa o izročitvi nepremičnine kupcu. Ta v primeru Trente še ni bil izdan. Sodišče takšen sklep izda, ko jih upravitelj obvesti, da je kupec poravnal kupnino. Podjed je za Finance povedal, da imajo vsa potrebna soglasja in podpisano kupoprodajno pogodbo: "Parcela je naša, kar obrnite se na kakšnega pravnika."

Je Janša s prodajo na nezakonit način pridobil 100.000 evrov?

STA
Janez Janša

Parcela, velika okoli 15.600 kvadratnih metrov, na kateri so podrte stavbe, je bila v Janševi lasti od leta 1992 do leta 2005. Prvak SDS se je zaradi nje znašel pod lupo protikorupcijske komisije, na ljubljanskem okrožnem sodišču pa zoper njega, nekdanjega predsednika uprave Imosa Branka Kastelica in nekdanjega direktorja Eurogradenj Klemna Gantarja poteka preiskava.

V preiskavi med drugim ugotavljajo, ali so predstavniki Eurogradenj in Imosa preplačali zemljišča v Trenti, ki so jih kupili od Janše, in mu s tem omogočili pridobitev dobrih 100.000 evrov protipravne premoženjske koristi.

Različne ocene cenilcev

Parcelo so cenili že mnogi cenilci. Za potrebe stečaja Imosa je oceno opravila sodna cenilka Breda Zorko. Ta je tržno vrednost parcele ocenila na 17.655 evrov, kar je bila tudi izklicna cena na januarski dražbi. Kasneje je portal Politikis razkril, da je bila Zorkova včasih članica SDS.

Po nalogu sodišča je za potrebe kazenskega postopka mnenje izdelal tudi sodni izvedenec in cenilec gradbene stroke Franc Nahtigal. Ta je vrednost zemljišč ocenjeval za leti 2005 in 2006. Po njegovem naj bi bila takrat vredna približno 110.000 evrov, poročajo mediji.

V zadevo se je vključil še en cenilec, in sicer Jože Murko, ki je Zorkovi in Nahtigalu očital, da nista cenila v skladu z mednarodnimi standardi. Glede Nahtigalove cenitve je izpostavil, kako je lahko ta uporabil predpostavko, da so bili objekti na zemljišču primerni za bivanje, glede na to, da je iz kasnejših fotografij razvidno, da gre za ruševine.

Je bila dražba zrežirana?

Kriminalisti NPU in specializirano tožilstvo pa so po poročanju Financ začeli preiskovati tudi januarsko javno dražbo, na kateri je družba Nepremičnina kupila parcelo. Na tožilstvu so za časnik potrdili, da vodijo predkazenski postopek, a podrobnosti ne komentirajo.

Po neuradnih informacijah Financ naj bi organi pregona tokrat preiskovali, ali je bila dražba zrežirana z namenom, da bi zapletla potek sodne preiskave proti Janezu Janši. Pod drobnogledom naj bi bila med drugimi družba Prima Immobilia, ki je v lasti Darka Šmida, vodi pa jo Gregor Jeza, (nekdanji) član SDS.Omenjena družba naj bi s krepkim višanjem cene pomagala, da je cena na dražbi poletela za sedemkrat.

Sodišče je sicer odredilo izdelavo novega mnenja, tokrat združenju cenilcev in izvedencev gradbene stroke. Rok za izdelavo mnenja je po podatkih Dela potekel januarja, vendar ga je sodišče podaljšalo. Mnenje pričakuje kmalu.