Črna kronika

Bolnica na prevoz v bolnišnico čakala dva dni

M.J./STA
25. 3. 2016, 09.59
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Bolnica iz Straže pri Novem mestu je po klicu na interventno številko 112 na prevoz v bolnišnico čakala dva dni. Ob prihodu v bolnišnico je bilo njeno zdravstveno stanje že tako slabo, da je po dveh dneh umrla. Zdravniška zbornica je uvedla nadzor, da bi ugotovili, kje je sistem zatajil, da je bolnica čakala dva dni.

STA
Rešilec je prvič prišel šele po šestih urah.

Bolnica, 64-letna Jožica Horvat iz Straže, je zaradi sepse umrla v ponedeljek, 14. marca v novomeški bolnišnici. Tja so jo kljub zelo slabemu počutju in bolečinam prepeljali šele dva dni po prvem klicu v sili na številko 112. Prijavo o smrti 64-letne bolnice po dolgem čakanju na prevoz v bolnišnico so že prejeli na zdravniški zbornici.

Predsednik zdravniške zbornice Andrej Možina je ocenil, da je zdravstveni sistem v tem primeru odpovedal. Sedanja zakonodaja sicer ne omogoča sistemskih nadzorov, ki bi zajeli več ravni zdravstva in več strok skupaj, vseeno pa bodo skušali na zbornici pri nadzoru zajeti tudi organizacijo pomoči in ne le ravnanja posameznikov. To je nujno, da bi se lahko zdravstvo iz morebitnih napak kaj naučilo, je poudaril Možina.

Septembra lani je bila Horvatova v novomeški bolnišnici operirana na desnem kolenu. Rana se ni celila, kot bi bilo treba, zato so morali med drugim prestaviti tudi okrevanje v zdravilišču, kamor se je odpravila šele 8. marca letos. Tam so se začele bolečine v križu, zaradi katerih ji je zdravnica v zdravilišču odredila masažo hrbta, kasneje pa še protibolečinske injekcije.

Na petek, 11. marca je bolnica zapustila zdravilišče, njen mož pa je o njenem zdravstvenem stanju obvestil družinskega zdravnika v Straži. Ta je možu dal zgolj telefonsko številko novomeške bolnišnice, kamor naj pokliče. A se na številki nihče ni javljal, zato je mož Horvatove klical na 112 in jim pojasnil zdravstvene težave svoje žene. Rešilec je prvič prišel šele po šestih urah, a Horvatove niso prepeljali v bolnišnico, ampak so ji dali injekcije proti bolečinam ter recept za tablete proti bolečinam.

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

Po slednjih se je bolnica za krajši čas počutila malo bolje, v nedeljo pa znova zelo slabo. Zato je njen mož ob 9. uri znova poklical na 112 in prosil, naj pridejo po bolnico. Opozoril jih je tudi, da je njeno zdravstveno stanje zelo slabo. Kljub temu je ekipa nujne medicinske pomoči na dom Horvatovih prispela šele po treh urah.

Žensko so odpeljali v novomeško bolnišnico, jo po pregledu krvi namestili na intenzivno terapijo internega oddelka. Popoldne istega dne je zdravnica njenemu možu povedala, da ima Horvatova sepso in da je hudo. V ponedeljek zjutraj je bilo njeno zdravstveno stanje zelo kritično, možu so povedali, da najbrž ne bo preživela. Žena je še isti dan umrla. Obdukcija je pokazala, da se je Horvatovi v leto prej operiranem kolenu nabiral gnoj.

Strokovna direktorica novomeške splošne bolnišnice Lučka Kosec je za časnik ocenila, da je nemogoče z gotovostjo reči, ali bi bolnica preživela, če bi jo v bolnico prepeljali že na petek, bi pa zagotovo imela vsaj večje možnosti. Ko je namreč bolnica v nedeljo prišla v bolnišnico, je bila že v hudem septičnem šoku. Če se sepsa pravočasno prepozna in zdravi z antibiotiki, je možnost preživetja bistveno večja, je pojasnila. O nujni pomoči oziroma ukrepanju na terenu so v tem primeru odločali v novomeškem zdravstvenem domu, so še pojasnili v bolnišnici.