Analogija izenačenih pravic med poročenimi in zunajzakonskimi heteroseksualnimi partnerji se namreč zdaj po besedah Primca prestavlja tudi na istospolne skupnosti, čeprav neregistrirane. Primc poudarja, da predlog ni dokončen in so odprti za predloge, a upoštevajoč izide obeh referendumov na to temo, torej da ni mogoče vanj vključiti posvojitve otrok, oploditev z biomedicinsko pomočjo in nadomestno materinstvo.
Kot je pojasnil na današnji javni tribuni, so zakon pripravili na edini možni način glede na rezultate decembrskega referenduma. Povedal je, da so šli od zakona do zakona, v katerih se ureja socialne in ekonomske pravice, medsebojne dolžnosti in tudi omejitve, ki izhajajo iz partnerstva med moškim in žensko in na enak način predlagali, da se uredijo pravice, dolžnosti in obveznosti za istospolne partnerje. Pravni strokovnjak Gregor Dolžan ga je dopolnil, da so identificirali 60 zakonov, v katerih se ta pravna praznina izraža.
Omejitev priznanja partnerske skupnosti bi veljala le za neregistrirane skupnosti v denimo študentskih domovih, domovih za ostarele in ostalih bivanjskih zavodih. Skupnost se namreč po predlogu zakona ne bi mogla ugotavljati za nazaj, če ne bi bilo soglasja obeh partnerjev, je pojasnil Primc. Ker v takih zavodih praviloma bivajo osebe enakega spola, bi bilo narobe, da bi se dopustilo možnost zlorab.
"Predlog je narejen po analizi Mirovnega inštituta"
Ena od pobudnic decembrskega referenduma Metka Zevnik iz omenjene koalicije upa, da bo zakon v DZ ustrezno obravnavan, saj da celovito ureja področje istospolnih skupnosti. Zato Primc verjame, da bodo prišli skupaj tudi z aktivisti za pravice homoseksualcev in predlog morda celo skupaj vložili v DZ. "Če je res na strani zagovornikov izenačitve partnerskih skupnosti želja ureditev pravic, ne vidim razloga, zakaj se ne bi podprlo zakona, ki ureja vse tisto, za kar sami pravijo, da želijo, da se uredi. Predlog je narejen po analizi Mirovnega inštituta, torej po analizi samih homoseksualnih aktivistov," pravi Primc.
Po pojasnilu Dolžana se s predlogom koalicije Za otroke gre zasleduje krepitev družbenega soglasja in boljše sprejemanje istospolnih partnerstev nasploh. Prav tako zagotavlja varovanje pravne države, saj upoštevajoč dve odločbi ustavnega sodišča glede istospolnih skupnosti zapolnjuje sistemsko pravno praznino.
Z zapolnitvijo te praznine bi zagotovili varovanje človekovih pravic, je dodal. Z zakonom se hkrati krepi načelo enakosti pred zakonom, še pravi. Obenem pa je predlog zakona po njegovem odraz državljanske participacije, pravi Dolžan.
Hkrati pa je predlog zakona po njegovem v ideološkem smislu "brezbarven," saj da ni obremenjen z "ideološko željo predrugačenja statusov, kot jih poznamo v naši pravni ureditvi".
Zakon bodo v DZ s podpisi poslancev vložili zgolj, če ga bodo podprle vse poslanske skupine. Če te podpore ne bo, pa bodo zakon vložili s 5000 podpisi državljanov.