Primc je izpostavil, da je rezultat referenduma pokazal, kako težko je doseči kvorum 20 odstotkov za zavrnitev zakona, pa čeprav je koalicija Za otroke gre ena največjih civilno-družbenih organizacij v državi. Zato se je odločil, da bo dejavnost, ki jo je doslej 15 let opravljal v civilni družbi, nadaljeval v politiki.
Primc se je zahvalil vsem, ki so se udeležili referenduma, zlasti tistim, ki so glasovali proti, pa tudi sodelavkam in sodelavcem. "Želimo si, da današnjega rezultata nihče ne bi razumel kot poraz," je dejal Primc in napovedal, da bodo v enem mesecu pripravili predlog zakona. Z njim bi predlagali ureditev socialnih zadev za istospolno usmerjene partnerje, seveda pa takšen predlog po njegovih besedah ne bo vključeval posvojitev otrok.
Sovoditeljica koalicije Metka Zevnik je spomnila, da je ob začetku kampanje dejala, da bo Slovenija "vstala, glasovala in obstala". "In to se je zgodilo," je poudarila. Zadovoljna je, da "smo zaščitili naše otroke in bomo še naprej srečni mame in očetje, stare mame in stari očetje".
Izid glasovanja je po njenih besedah za Slovenijo velike vrednosti. Uspeh pripisuje ljudem, s katerimi so bili v stiku in katerih strah in stisko so občutili v času kampanje. "Zelo smo se potrudili. Ljudje so bili z nami in hvaležna sem jim," je še dejala.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Za Ljudmilo Novak izid referenduma poraz vlade
Zavrnitev novele zakona o zakonski zvezi je po mnenju predsednice NSi Ljudmile Novak jasno sporočilo, da je družina v Sloveniji pomembna. "Da ščitimo pravice otrok, da se zavzemamo, da se status istospolno usmerjenih skupnosti primerno uredi, da pa vendarle želimo ohraniti družino kot najosnovnejše okolje za otroka," je poudarila Novakova.
Novakova je v prvem odzivu na rezultate referenduma dejala, da je zadovoljna. Zahvalila se je vsem Slovencem, ki so šli glasovat, tudi tistim, ki so glasovali drugače, kot je sama želela. To po njenem mnenju namreč pomeni, da volivci niso bili brezbrižni do tako pomembnega vprašanja.
Poudarila je še, da gre za poraz vlade, ki je v proceduri že imela zakon o ureditvi te problematike, ki ga je umaknila in podprla predlog ZL po skrajšanem postopku, kar po mnenju Novakove ni bilo prav. "Pričakujem, da bomo ta zakon v drugačni obliki kmalu ponovno obravnavali in vendarle dostojno uredili status istospolno usmerjenih parov," je še pojasnila predsednica NSi.