Slovenija

Koga bo rušil Primc?

Simon Rosc
23. 12. 2015, 07.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Aleš Primc je v nedeljo takoj po razglasitvi rezultatov referenduma potrdil naše navedbe, da se bo odslej politično udejstvoval. Za zdaj pa je po navedbah naših virov v razcepu med dvema opcijama.

Arhiv Svet24
Primc je tudi predsednik Odbora 2014, ki je na strani Janše.

CIFRA: 3,5 milijona evrov nas je stal nedeljski referendum, na katerem bo politično kariero gradil Primc.

Pretekli četrtek smo na podlagi naših virov prvi pisali o ciljih Aleša Primca, da seže med politično elito. Kot je zdaj že jasno, bo vodja kampanje proti pravicam istospolnih parov svojo prepoznavnost, izkušnje in kontakte, pridobljene pred in med referendumom, izkoristil v svoj prid in tako očitno postal novi stari obraz na politični sceni.

Govorimo lahko tako rekoč o nastanku stranke posredno tudi s pomočjo davkoplačevalskega denarja, ki je šel za referendum.

NAVEZA PRIMC–JANŠA

V ozadju seveda ne gre le za željo Primca po novi stranki ali politični moči, temveč, tako naši viri, za skupen križarski pohod s predsednikom SDS Janezom Janšo.

STA
Na lokalni ravni vlada v stranki veliko nezadovoljstvo zaradi ukazov iz vrha stranke.

SDS namreč nima več trdnega političnega zaveznika, ki ga je še nekaj let nazaj imela v NSi, ki je prikimavala vsem političnim odločitvam Janeza Janše.

Slednji se najverjetneje tudi zaveda, da ob morebitni zmagi na volitvah, na katere se je že začel pripravljati (v stranki že evidentirajo poslanske kandidate za volitve, ki bodo po njihovem prepričanju predčasne), brez trdega zaveznika ne bo mogel sestaviti stabilne koalicije, ki bo plesala po njegovih žvižgih. Prav zaradi tega je stranki v interesu, da si spet pridobi satelit.

PREIGRAVANJE DVEH SCENARIJEV

Kot smo izvedeli, pa Primc v tem trenutku preigrava dve možnosti. Odločil pa se bo za tisto, ki bo prinesla najboljše rezultate na volitvah.

Ena od možnosti, ki je sicer najverjetnejša in o kateri smo že pisali, je ustanovitev nove radikalno desne, krščanske stranke, ki bi volivce speljala Novi Sloveniji pod vodstvom Ljudmile Novak, druga možnost pa naj bi bil prevzem Slovenske ljudske stranke, v kateri sta tako Primc kot sovoditeljica koalicije Za otroke gre Metka Zevnik v preteklosti že bila aktivna člana.

Mediaspeed
CITAT: Ljudmila Novak, predsednica NSi: »Upam, da nova stranka ne pomeni, da bo v parlament prišlo manj desnih strank.«

Primc bi tako s predsedniškega mesta SLS zrušil sedanjega predsednika stranke Marka Zidanška, Primčeva prepoznavnost pa bi za SLS nedvomno pomenila velik napredek in bi na ta način dobila pozornost javnosti, ki ji manjka po izpadu iz parlamenta.

NOVAKOVA V STRAHU

Napoved Aleša Primca, da bi lahko ustanovil novo politično stranko, je na desnici naletela na mešane odzive. Na eni strani Janševi SDS zaradi vsega, kar smo napisali, vstop Primca v politiko seveda godi in ga podpirajo tudi zato, ker je vodja Odbora 2014, ki je opozarjal na kršitve pravic Janezu Janši.

Na drugi strani pa predsednico Ljudmilo Novak skrbi ravno tisto, na kar smo opozorili tudi mi: da utegne nova stranka glasove pobrati drugim desnim političnim strankam, predvsem Novi Sloveniji, in bo to pomenilo tudi, da bi v parlament vstopilo manj desnih strank.

Politično dogajanje bo naslednje leto očitno še pestro.

STA
Aleš Primc istospolnim ves čas odreka pravice.