Sedež banke bo v Ljubljani, Banka Celje pa bo z dnem pripojitve prenehala poslovati kot samostojna pravna oseba. Vse njene obveznosti in pravice bodo prenesene na Abanko kot njeno pravno naslednico.
V obeh bankah pravijo, da bo združena banka usmerjena predvsem v poslovanje s prebivalstvom ter malimi in srednje velikimi podjetji, ob tem pa bo zagotavljala celovit bančni servis tudi za večja podjetja. Na območju celjske regije bo združena banka nadaljevala tradicijo 150-letnega poslovanja Banke Celje in ohranjala prepoznavnost njene blagovne znamke.
Ob pravni pripojitvi bo poslovanje obeh bank potekalo nemoteno, zato obisk banke za komitente ne bo potreben, poudarjajo v Abanki. Združitev strankam po njihovih zagotovilih prinaša številne prednosti. Poleg možnosti uporabe večje mreže poslovalnic in bankomatov potrošnikom obljubljajo nadgradnjo strokovnega svetovanja in okrepitev osebnega pristopa.
"Ustvarjamo večjo, boljšo, močnejšo in zaupanja vredno banko, ki bo na trgu uresničevala sodobne trende v finančnem poslovanju in svojim komitentom ponudila več kot do zdaj," pravijo v Abanki.
Upravi Banke Celje in Abanke sta pogodbo o pripojitvi celjske banke k Abanki podpisali maja, nato pa sta pripojitev potrdili še skupščini.
Obe banki sta v stoodstotni lasti države. Za Abanko, ki jo je država podržavila konec leta 2013, velja, da se mora obdobje prestrukturiranja zaključiti do konca leta 2018. Ker je vmes država v celoti prevzela lastništvo še nad Banko Celje, mora banki združiti in združeno banko prodati najpozneje do konca junija 2019. Obljuba prodaje je bila pogoj za soglasje Evropske komisije za državno pomoč v obeh bankah.
V okviru državne pomoči je država Abanko v dveh korakih dokapitalizirala v skupni višini 591 milijonov evrov. Abanka je na Družbo za upravljanje terjatev bank (DUTB) ob tem prenesla za 1,1 milijarde evrov bruto slabih terjatev ter v zameno od DUTB prejela za 423,8 milijona evrov obveznic z državnim jamstvom.
Pri Banki Celje znaša skupni znesek prenesenih terjatev 398,5 milijona evrov, zanje pa je DUTB odštela 125,3 milijona evrov v obveznicah z državnim jamstvom. Banko je država ob tem dokapitalizirala s 190 milijoni evrov.