Kot so sporočili iz združenja, so ministrico povabili na razpravo, ki je potekala v sredo in na kateri so obravnavali predlog novele zakona o medijih, a je udeležbo odpovedala na dan razprave. Tudi nihče drug z ministrstva za kulturo se ni udeležil razprave, kar po njihovem mnenju kaže na odnos, ki ga ima ministrstvo do medijev.
Kot so zapisali v pozivu, slovenski mediji ugotavljajo, da je ministrica strokovno nekompetentna za pripravo medijske zakonodaje v demokratični državi, saj želi s predlogom medijskega zakona omejiti svobodo izražanja in uredniške neodvisnosti medijev v Sloveniji, na kar opozarja tudi Informacijski pooblaščenec.
Predlaga namreč sprejetje zakona, s katerim bi praktično uvedli cenzuro, drakonske kazni za medije in novinarje ter celo zaplembo medijev na način, za katerega so mediji menili, da v naši državi ni več mogoč. Pri tem pa je postopek priprave predloga potekal v popolnem nasprotju z novo agendo EU o t. i. smart regulation, po kateri se še pred objavo predloga in javno razpravo opravijo konzultacije z zainteresirano javnostjo in stroko.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
V dosedanji javni razpravi je ministrica s svojim odnosom do stroke in medijev pokazala popolno ignoranco ter elementarno nepoznavanje vloge medijev v demokratični družbi. Zato nadalje pozivajo Cerarja, da po razrešitvi ministrice nemudoma pristopi k pripravi sodobne medijske zakonodaje, ki naj nastaja v dialogu z mediji in stroko.
Sodobni razvoj medijev mora po njihovem prepričanju iti v smeri deregulacije in ukinitve nerealnih obveznosti medijev, ki bosta omogočila večjo konkurenčnost slovenskih medijev v digitalni dobi, če že ne njihovo preživetje.
Sprejetje predlaganih sprememb pa bi imelo za posledico zaprtje večine izdajateljev, predvsem tistih, ki delujejo na lokalnem in regionalnem nivoju. Kot so še zapisali, bodo poziv Cerarju člani objavljali vsako uro v svojih radijskih in televizijskih programih.