Neprijavljen protest je potekal na Trgu republike v sedišču Ljubljane. Sprva je potekal mirno, nato so se pojavili izgredi. Kot navaja Večer, so obtoženi po trditvah tožilstva z metanjem steklenic, granitnih kock in drugih predmetov lažje ranili sedem policistov, ki so skrbeli za varnost na shodu.
Enega je granitna kocka udarila v roko, drugega v sence, tretjega v koleno, četrtega pod vizir čelade v predel ust in nosu, da je padel po tleh. Z drugimi trdimi predmeti pa naj bi enega zadeli v prsni koš, drugega v glavo, tretjega je pločevinka piva zadela v ramo in vrat. V vseh primerih bi bile po trditvah tožilstva poškodbe precej hujše, če policisti ne bi imeli zaščitne opreme.
Ne gre za prednostno zadevo
Štirje od petih obtoženih so na torkovih predobravnavnih narokih očitke iz obtožnice zavrnili, zato jim bodo sodili po rednem postopku. Tožilstvo jim sicer očita kaznivo dejanje napada na uradno osebo. Sodnica pa je dejala, da lahko sojenje pričakujejo v naslednjih dveh ali celo treh letih, saj ne gre za prednostno zadevo. Za enega od obtoženih zaradi bolezni v torek predobravnavnega naroka niso opravili.
Obramba za izločitev domnevno nezakonitih dokazov
Obramba je predlagala, da se iz spisa izloči več dokazov, ki naj bi bili pridobljeni na nezakonit način, pa tudi imenovanje več sodnih izvedencev, od travmatologa do fizika oz. matematika in izvedenca za šport. Predlagala je tudi, da sodišče pridobi medijske objave, predvsem objave televizijskih medijev, ki so poročali z dogodka. S slednjim se je tožilka strinjala, strinjala se je tudi z izvedencem travmatološke stroke, s preostalimi pa ne.
Na protestnem shodu pred državnim zborom se je 15. septembra zbralo okoli 8000 ljudi. Shod se je sprevrgel v nasilje, nekateri protestniki so v poslopje parlamenta in v policiste metali pirotehniko, granitne kocke in različne predmete. Policija je uporabila solzivec in vodni top.