Zgodba o uvozu luksuznih plovil se je začela pred skoraj dvajsetimi leti. Tožilstvo je zaradi zatajitve finančnih obveznosti in pomoči pri tem na zatožno klop koprskega okrožnega sodišča posedlo poslovneža iz Ljubljane Roka Furlana in Aleša Čepina, Andreja Jeršiča iz okolice Krškega, Bojana Vodeba iz Celja, Petra Oprešnika iz okolice Šmarja pri Jelšah, Primoža Bradeška iz okolice Kamnika in Tomaža Vaša iz okolice Žalca.
Na predobravnavnih narokih pred več kot petimi leti krivde za očitke tožilstva niso priznali. Sojenje se je začelo že pred sodnimi počitnicami, a še brez Oprešnika in Vodeba. Furlan, Jeršič, Bradeško in Vaš so bili tudi v svojih zagovorih bolj redkobesedni, bolj gostobeseden je bil le Čepin.
Pred kratkim se je zagovarjal še Oprešnik, ki mu tožilstvo očita pomoč pri kaznivem dejanju zatajitve finančnih obveznosti. Vaš naj bi ga nagovoril, da je ustanovil družbo Sap Komerc, prek katere so uvozili tri luksuzna plovila, in sicer za komercialne namene, kar je bil razlog za oprostitev davka. Oprešnik je na sodišču povedal, da ima končano osnovno šolo in je brez zaposlitve. Na sodišče ga je pospremil pravosodni policist, saj je na prestajanju zaporne kazni.
Za 200 evrov dal podpis za ustanovitev slamnate firme
Povedal je, da je Vaša videl le enkrat in da drugih ne pozna. Pisni zagovor je prebral njegov odvetnik Igor Weindorfer. Od Vaša naj bi kupil avto znamke Honda, z njim se je srečal, fotokopiral je njegovo osebno izkaznico in ga vprašal, če bi podpisal pooblastilo, da bi na njegovo ime iz Nemčije uvozili vozila. Oprešnik je podpisal pooblastilo in »zaslužil« 200 evrov. »Od takrat ga nisem nikoli več videl. Nikoli nisem bil pri notarju v Ljubljani, ne na pošti, ne na banki. Nikoli nisem podpisal nič drugega. Če so na dokumentih moji podpisi, so to zlorabili in se to lahko preveri z grafologi,« je prebral odvetnik.
V preiskavi leta 2005 je Oprešnik povedal nekoliko drugače in potrdil, da so šli k notarju, kjer so podpisali neke listine. Na davčni upravi so mu kasneje povedali, da so prek njegove firme uvažali plovila. Ko je podpisal pooblastilo, naj bi Vaš pripeljal še enega fanta, ki je prav tako ustanovil (slamnato) firmo. Zatrdil je, da pogodbe ni niti prebral in ni vedel, kdo je z njegovo družbo upravljal.
Jahte uvažali za komercialni namen
Kazniva dejanja, ki jih koprsko tožilstvo očita obtoženim, so se zgodila pred skoraj 20 leti. Furlan, Čepin, Jeršič in Werner Potež (ki je krivdo priznal in se s tožilstvom že pred leti dogovoril za pogojno kazen) so prek posrednikov, podjetij iz ZDA, Gibraltarja, Švice (Alfa Marine LLC, Platz Limited, Electric Technology Company) in Slovenije, kupovali luksuzna plovila. Koprski carinski urad pa so preslepili z lažnimi podatki, da so plovila namenjena komercialni dejavnosti, in se tako izognili plačilu davka. Davčno blagajno naj bi prikrajšali za 634.443 evrov.
Eno od plovil so prepisali na Poteževega očeta, drugo na Čepinovo mamo, tretje na njegovega bratranca in soobtoženega Jeršiča. Jeršič naj bi na sporen način uvozil še dve jahti, eno so prepisali na njegovega bratranca, druga pa je postala last njegovega strica. Tudi Furlan je kupil jahto, jo uvozil prek posrednikov, nazadnje pa jo je prepisal na očeta.
Ovinki prek dveh slamnatih družb
Eno od podjetij, prek katerih so uvažali plovila, je bilo, kot omenjeno, Oprešnikovo podjetje Sap Komerc. Septembra leta 2006 naj bi ga za to nagovoril Vaš. On pa je pred tem Jeršiču in njegovemu očetu obljubil, da bo našel človeka, ki bo ustanovil podjetje, prek katerega bi nato lahko poslovala. Po obtožbi naj bi z njim poslovala prav Jeršiča. Prek družbe Sap Komerc naj bi v letu 2007 uvozili tri luksuzne jahte. Največ, 870.000 evrov, je bila vredna jahta Princess, ki jo je dejansko uvozil Furlan. Družba Sap Komerc je kasneje ugasnila, tako da država ni mogla več izterjati dajatev.
Vlogo slamnatega direktorja naj bi imel tudi Bradeško, ki je v Ljubljani po navodilih Jeršiča v začetku leta 2004 ustanovil družbo Europrojekt in odprl bančni račun. Z družbo pa je nato posloval Jeršič. Tudi družbo Europrojekt, prek katere so uvozili tri draga plovila, eno je bilo vredno več kot 700.000 evrov, so nato izbrisali, država pa je ostala brez poplačila davka.
Jahto zapisal mami
Na začetku sojenja se Furlan ni zagovarjal, zato so prebrali njegov zagovor iz preiskave, v katerem je med drugim zatrdil, da je bil kupec plovila oče, sicer pa je očitke tožilstva zanikal. Čepin je pojasnjeval, da je že pred tem kupoval plovila in jih registriral pod ameriško zastavo. Zatrdil je, da plovila ni kupil na mamino ime, zato da bi to prikril, ampak ker mu je dala mama 150.000 evrov. »Moj namen ni bil pomagati pri utajah davkov, čoln sem imel zase, nisem vedel, da se bo davek utajil,« je vztrajal. »Če kupim čoln, pa nekdo davka ne plača, mislim, da za to ne morem biti kriv jaz.« »Vse zveni kot nekakšen konstrukt,« je dejal Jeršič. Omenil je tudi pokojnega očeta, pri katerem naj bi našli USB-ključke z obremenilnimi dokazi. Zatrdil je, da on na tistem naslovu ne živi več. »Med postopkom se bo pokazalo, kako in kaj. Nič nimam s temi plovili,« je dodal Jeršič. »Nisem kriv, zamenjali so me za drugo osebo,« pa je nekoliko presenetljivo izjavil Bradeško. Več ni hotel pojasniti. Z zagovornico sta omenjala Roka Snežiča in ga tudi predlagala za pričo. Vaš se ni zagovarjal. Postopek proti Vodebu je senat začasno izločil zaradi bolezni. Sojenje se predvidoma nadaljuje v petek.