Kisanje zelja: Ključna je ravno prava količina sladkorja in soli
Pozen jesenski, pa tudi zimski čas je pravi za kisanje zelja in repe. To so spoznali tudi na kmetiji Mihec v Stojncih, kjer so svoj pridelek začeli kisati zato, ker so imeli v teh mesecih več časa. »Danes je časa vedno manj, zato zelje kisamo sproti,« razlaga Franc iz Mihčeve kmetije. Če pa boste tudi vi našli kaj časa in se preizkusili v kisanju, je tu nekaj nasvetov kmetijske svetovalke Stanke Pažek.

Kislo zelje je kljub številnim novim jedem ostalo zelo priljubljena specialiteta na naših jedilnikih. Razlogi so tako kulinarični kot zdravstveni, saj zelju s kisanjem prehransko vrednost celo povečamo.
Stanka Pažek, ki se ukvarja s kisanjem zelja, razlaga, da lahko to doma izvede čisto vsak, paziti mora le na nekaj pomembnih stvari. Na čistočo, količino sladkorja in soli ter na ustrezno temperaturo. »Zelje najprej očistimo, nato ga naribamo ali narežemo. Ko je naribano, ga prestavimo v čisto posodo. Najprimernejše so temne PVC kadi. Naribano po plasteh potlačimo in enakomerno solimo, pri tem pa pazimo, da zelja ne nalagamo čisto do vrha,« razlaga Plažekova in nadaljuje, da je ob koncu zelje seveda treba pokriti s plastjo PVC folij, na vrh pa postaviti obtežitev. To je pomembno zato, da vzpostavimo brezzračne razmere. Obtežitev more biti sprva 20 % teže zelja, proti koncu kisanja pa obtežitev zmanjšamo na polovico. Da se ne izloči preveč soka ali pa da zelje ne postane pusto in presuho. Pomembna je tudi temperatura. Najprimernejša je 18 °C.
Zelja je letos veliko, a slabše kakovosti
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se