© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Gorivo
Čas branja 2 min.

Imata dizel in bencin omejen rok trajanja?


Andraž Zupančič
12. 7. 2025, 13.30
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Tako bencin kot dizelsko gorivo sčasoma izgubita prvotne lastnosti, čeprav sta shranjena pravilno. Uradno sicer nimata omejenega roka trajanja, a ključno pri tem je ravno skladiščenje. Veliki naftni trgovci pa so bolje opremljeni kot posameznik, ki ga hrani v kanti ali sodu.

gorivo bencin nafta točenje goriva
Profimedia
Tudi bencin se stara.

Kot pravijo na Petrolu, goriva nimajo natančno opredeljenega roka trajanja, a kot »snovi organskega izvora sčasoma doživljajo fizikalno-kemijske spremembe in določene spremembe sčasoma niso izključene«.

Skladiščenje in vzdrževanje skladiščnih rezervoarjev in tehnoloških instalacij ter stalen nadzor goriva so ključni, prav tako stalno nadzorujejo kakovost z jemanjem vzorcev in analizo.

Med enim letom ter letom in pol

Bencin ima v grobem rok trajanja med tremi in šestimi meseci, v najboljših pogojih pa eno leto. Izhlapevanje, oksidacija (reakcija z zrakom) povzroča tvorbo usedlin, ki lahko zamašijo injektorje v motorjih. Etanol pa nase veže vlago in ta na eni strani povzroča korozijo, drugi pa lahko, če pride v motor, povzroči veliko škode.

gorivo, dolivanje, tankanje
arhiv DL
Shranjevanje goriva na zalogo ni priporočljivo.

Dizel je odpornejši, njegov rok trajanja je največ 18 mesecev, »napadejo« pa ga razne bakterije in glive, ki se lahko razmnožujejo ob prisotnosti vode (kondenza). Usedline zamašijo filtre v vozilu, oksidacija in razgradnja aditivov pa poslabšata osnovne lastnosti dizla.

Motno gorivo in drugačen vonj

Kot dodajajo na Petrolu, »star« bencin lahko prepoznamo po motnosti goriva, drugačnem vonju, raznih nečistočah in usedlinah. »Uporaba goriv neustrezne kakovosti praviloma vodi do postopnega slabšanja zmogljivosti motorja in povečanega števila okvar, v nekaterih primerih so učinki lahko tudi takojšnji, na primer da motorja ni možno zagnati. Še večjo pozornost je treba nameniti dizelskim gorivom, ki vsebujejo biokomponento, zato ga ni priporočljivo skladiščiti dlje od šestih mesecev. Podobno velja za bencine z dodatkom čistega bioetanola,« dodajajo na Petrolu.

Doma ne skladiščite preveč goriva

Tako je reden pregled nujen, če pa imate nekaj bencina ali dizla v domači garaži, ga le porabljajte sproti. Zlasti pa ni priporočljivo skladiščenje večjih količin; ne le da to ni dobro za gorivo, lahko je tudi zelo nevarno. Neustrezne posode lahko puščajo, iztekanje v zemljo ima velike posledice, da o vžigu hlapov ne govorimo.

gorivo, bencinska črpalka, vrsta, gneča
Arhiv Štajerskega Tednika
Sodobna mobilnost je v veliki meri še vedno odvisna od nafte.

Sicer je pri nas v prvih treh mesecih letošnjega leta Petrol prodal 3,6 milijona ton goriv in derivatov, kar je dva odstotka več kot v enakem obdobju leta 2024. Gorivo pa, tako zatrjujejo, dobivajo iz preverjenih virov s tankerji iz rafinerij in terminalov v Mediteranu.

Sicer je v zadnjem desetletju dizelsko gorivo predstavljalo 70 odstotkov celotne prodaje pogonskih goriv, medtem ko je bencin predstavljal preostalih 30. To je v glavnem posledica večje uporabe dizelskih vozil, zlasti v tovornem prometu, veliko pa ga gre tudi za tranzitni promet skozi Slovenijo.

Trenutno imajo tudi 316 prodajnih mest oziroma bencinskih črpalk, s čimer najobširneje pokrivajo slovensko področje.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.