Težav z letalskimi vozovnicami ponavadi ni veliko, saj so letala, ki letijo na bližnjevzhodne destinacije, bolj ali manj nezasedena, kar pa ne velja za letalske družbe Združenih arabskih emiratov (ZAE), njihova letala so vedno polno zasedena. Z možem sva obiskovala Sirijo in njeno prestolnico Damask tudi v času državljanske vojne. Tam živijo njegovi sorodniki, begunci iz mesta Nazaret v Palestini. Najpogostejša vprašanja, ki jih namenjajo nama z možem pred odhodi na Bližnji vzhod, so: »Ali res morata iti? Tam je vojna. Želimo vama srečno vrnitev«. Hvala, najini sorodniki, prijatelji in znanci, za vse dobre želje. Živa in zdrava sva se vrnila tudi iz Dubaja. Na Bližnjem vzhodu je vojno čutiti na vsakem koraku, toda kot vsi prebivalci tega planeta si ljudje želijo predvsem in samo miru!
Nekaj malega o Emiratih
Združeni arabski emirati (ZAE ali preprosto Emirati) so država na vzhodnem delu Arabskega polotoka. So zvezna, izvoljena monarhija, ki jo sestavlja sedem emiratov, z glavnim mestom Abu Dabijem. Ustanovljeni so bili 2. decembra 1971, potem ko so oborožene sile Združenega kraljestva zapustile regijo. Nekaj časa se je zdelo, da se jim bosta pridružila tudi Bahrajn in Katar, vendar sta se na koncu odločila za neodvisnost.
Islam je uradna vera in arabščina je uradni jezik v ZAE, medtem ko je angleščina najbolj govorjeni jezik in jezik poslovanja. Kopenske meje si emirati delijo z Omanom in s Savdsko Arabijo, morske meje v Perzijskem zalivu pa s Katarjem in Iranom ter z Omanom v Omanskem zalivu. Od leta 2024 imajo ZAE več kot deset milijonov prebivalcev, od tega je 11 odstotkov avtohtonih. Zanje je zelo lepo poskrbljeno, ker jim po mnenju tujcev ni treba delati. Vzdržuje jih njihova država. Tudi med tujimi delavci so razlike, saj ima zahodni strokovnjak veliko večjo plačo kot njegov vzhodni kolega – čeprav opravljata enako delo v istem podjetju.
Danes so ZAE sodobna država, izvoznica nafte z zelo raznolikim gospodarstvom. To velja zlasti za Dubaj, ki se razvija v globalno mesto in središče turizma, trgovine na drobno ter financ. Dubaj je dom najvišje stavbe na svetu in največjega pristanišča, ki ga je zgradil človek. Zaloge nafte in zemeljskega plina v ZAE so sedme največje na svetu. V 21. stoletju so ZAE postali manj odvisni od nafte in plina ter se gospodarsko osredotočajo na turizem in poslovanje.
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 2, 14. januar 2025.