Nedavno jo je pot odpeljala v Indonezijo, na Bali, in tam je v notranjosti in na severu otoka proučevala njihovo tradicionalno medicino, skrivnost njihovega zdravja in mladostnega videza, ki ga ohranjajo v pozno starost, ter fitoterapevtske protokole, ki jih uporabljajo pri redkih zdravstvenih težavah. Zanimalo nas je, kaj je odkrila in katere rastline lahko s pridom uporabljamo tudi sami.
»Že dolgo raziskujem rastline, ki so del mitologije, obredja in magije pri ljudstvih, ki ohranjajo primarno povezavo z naravo, božanstvi ter duhovi. Pred leti sem raziskovala drevesa in tako je nastala trilogija Drevesa – miti, legende, zdravilnost. Ugotavljam namreč, da vedno več znanstvenih študij proučuje in potrjuje izjemno zdravilnost rastlin, ki se že tisočletja uporabljajo v tradicionalnih medicinah, pa tudi v obredju, magiji in čaščenju božanstev. V slovanski tradicionalni medicini imata posebno mesto med rastlinami npr. pelin in žajbelj, uporabljena tudi v obrednem čaščenju in magijskih ritualih. Za obe rastlini obstaja vrsta znanstvenih študij in kliničnih raziskav, ki so dokazale njun zdravilni potencial pri vrsti bolezni,« omeni Maria Ana Kolman.
Izjemno spoštovan rožnati zimzelen
Na Baliju ima med rastlinami prav posebno mesto rožnati zimzelen ali tapak dara (Catharanthus roseus). »Uporabljajo ga za zdravljenje različnih bolezni, denimo sladkorne, malarije, prebavnih motenj, raznih okužb, v različnih tradicionalnih obredih pa kot del daritve ali čaščenja v hindujski verski tradiciji. Znanstvena študija z naslovom Od tradicionalne do sodobne medicine ugotavlja, da rožnati zimzelen vsebuje več kot 120 terpenoidnih indolnih alkaloidov (TIA). Farmacija jih je nekaj že izolirala in so tudi že v klinični uporabi – npr. ajmalin, vinkristin in vinblastin, ki so nepogrešljive sestavine večine zdravil za zdravljenje primarnih in metastatskih tumorjev, predvsem pa raka dojk in levkemije. Odkritje izjemnih učinkov rastline že v petdesetih letih prejšnjega stoletja je imelo daljnosežne vplive na klinično onkologijo, utrlo je pot odkritju številnih rastlinskih zdravil proti raku in omogočilo tej izjemni rastlini presenetljivo hiter prehod iz tradicionalne v sodobno medicino.«
Svet, kjer še verjamejo v moč rastlin
V državah v razvoju je kar 80 odstotkov zdravil naravnega izvora, izvemo. »Ljudem v sodobnem svetu se seveda naravna zdravila zdijo zastarela. Indonezijsko ministrstvo za zdravje pa opredeljuje indonezijsko tradicionalno zdravilstvo kot temelj sodobne indonezijske medicine, pripravke iz zdravilnih rastlin pa kot zdravila za zdravljenje in preprečevanje bolezni. Evropske direktive, uredbe in pravilniki o prepovedi pripisovanja zdravilnih učinkov rastlinam bi bili v Indoneziji nekaj najbolj smešnega, saj je hrana njihovo zdravilo, njihovo zdravilo pa hrana,« pravi sogovornica, ki jo je izjemno presenetil mladostni videz Indonezijk. Takole jih opiše: »Lepa postava, nobenih odvečnih kilogramov, lepa koža, čvrsti črni lasje in zdravi beli zobje. Pa so mi povedale, da se za to prav nič ne trudijo. Seveda sta njihov življenjski slog in okolje v dolgih stoletjih programirala genetiko, pri čemer ima zagotovo odločilno vlogo hrana – naravna, nepredelana in z dodatkom številnih zelišč. Ko sem po lastni presoji določala njihovo starost, sem občutno zgrešila – ne za nekaj let, ampak za nekaj desetletij,« priznava.
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 45, 5. november 2024.