Zgodbe

Kako otrokom predstaviti novega partnerja in njegove otroke

Tina Nika Snoj / revija Jana
21. 9. 2024, 07.00
Deli članek:

On in ona se srečata, spoznata, zaljubita. Želita si premešati življenja, si ustvariti skupno. A ni tako preprosto. Oba imata otroke iz prejšnjih zakonov. Kako sestaviti novo družino? Kako poskrbeti, da bo nova postavitev dobra ali vsaj sprejemljiva za vse?

Shutterstock
Ali otroku vnaprej povedati, da mu boste predstavili novega partnerja in otroke ali ne, boste morali preceniti sami.

Vsak starš želi za svoje otroke le najboljše. Morda se tega nihče ne zave bolj kot tisti, ki je doživel ločitev in posledice, ki jih ta za otroke lahko ima. Mine čas, življenje se postavi na novo, rane se zacelijo. V življenje vstopi nova oseba. Le tisti najbolj nepremišljeni, najbolj sebični novega partnerja kar meni nič, tebi nič pripeljejo domov in postavijo otroke pred dejstvo, da ima mami ali ati pač novega prijatelja/prijateljico. Vsak odgovoren človek pa bo imel ob želji sestaviti novo družinsko kompozicijo številne in globoke pomisleke. Kdaj, kako, koliko? Tudi če je prepričan, da je človek pravi, je tu še toliko drugega, kar skrbi, spravlja v nelagodje in negotovost. Že iz svoje lastne plati, kaj šele če se postavi v čevlje otrok. Mnogi zato raje pustijo svoje želje, svoje življenje ob strani in se zadovoljijo s tem, da so sami ali s polovičnimi odnosi, ki trajajo, dokler pač trajajo, in dajo, kolikor pač dajo. Za normalnega človeka je namreč sestavljanje nove družine zagotovo korak, ki zahteva ogromno premisleka, potrpežljivosti in tudi veliko poguma. Konec koncev z njim morda tvega svojo na novo odkrito srečo.

Vsak ima svojo zgodbo

Trositi enoznačne nasvete in pravila za to, kako stopiti na to pot, je nehvaležno, če ne že kar narobe. V tem članku bomo zato raje postavili vprašanja in predstavili premisleke, za katere bi si moral v takšni situaciji vsakdo vzeti čas. Premišljevati sta nam pomagala dr. Albert Mrgole, družinski sistemski psihoterapevt, in Špela Kresnik, magistrica psihologije, ki pri svojem delu posebno pozornost namenja družinski psihoterapiji. »Prvo dejstvo sestavljenih družin je, da vanje vsak od partnerjev vstopa z zgodbami lastne preteklosti,« poudari Mrgole. »Vsak partner ima otroke iz prejšnje zveze. To so čustvene vezi, ki so oblikovale odnose in osebnosti, so pomembne, imajo vpliv in jih je treba upoštevati.« Partnerji, ki so preplavljeni z zaljubljenimi hormoni, doživljajo realnost nekoliko drugače, pravi. Načrtujejo prihodnost iz romantičnega stanja lastnega ega in radi prezrejo, da bo na nastajanje nove skupnosti vplivalo mnogo dejavnikov: otroci, ki so navezani na prejšnjo družino, prejšnji partnerji in odnosi z njimi, navezanost otrok na drugega starša, doživljanje razhoda s prejšnjim partnerjem, zgodba, ki so si jo otroci ustvarili glede razhoda. Dinamika sestavljanja nove skupnosti bo zelo odvisna od tega, kako jasno se je odvil razhod s stališča otrok. Ali sta se partnerja razšla z enotno zgodbo, ki sta jo skupaj sporočila otrokom? Ali ima vsak od partnerjev svojo zgodbo in so otroci zmedeni glede tega, na čigavo stran naj se postavijo?

Še posebej težko bo novima partnerjema sestaviti družino, če otroci enega ali oba od njiju vidijo kot razlog za ločitev. V tem primeru moramo računati, da se lahko novi partner še tako trudi za dober stik, pa je zelo možno, da ga bodo zavračali. Če otrok doživlja novega partnerja kot razlog za razhod in propad družine, se namreč lahko znajde v velikem čustvenem precepu.

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana,  št. 38, 17. september 2024.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!

Zanimivosti

Andrej Vodušek, Sanja Brezočnik, Nejc Tisu, Štefan Šarkezi, Rok Pintar, Filip Koza
Pomembne mejnik

Rekord za Radio 1 80's: Slovenci vse bolj obožujemo hite iz osemdesetih

Foto 1
Zanimivosti

25 let Božičnega jogurta Zelene doline prinaša praznično knjigo Skrivnostni božični recept

image0
Pohitite

Le še 500 vstopnic za Aktualov rojstnodnevni koncert

par, odnosi, prepir
Partnerstvo

Rutina in samoumevnost sta eni najpogostejših uničevalk odnosov

plesalca
Plesna prvaka

Plesalca Maša Kastelic in Akim Pekunov: Delo na sebi je neskončna pot

taklamakan-desert
Veliki zeleni zid

Kitajci končali gigantski projekt, ki so ga začeli leta 1978