Zgodbe

THC za mlajše možgane?

T. N. S.
21. 9. 2024, 07.00
Deli članek:

Nova študija ugotavlja, da lahko nizki odmerki THC upočasnijo staranje, še posebej možganov.

Shutterstock
Nizki odmerki izboljšujejo miselne sposobnosti

Z leti naravno upada tudi moč in sposobnost naših možganov. Počasneje sprejemamo in obdelujemo informacije, počasneje govorimo, težje se koncentriramo, učimo in odločamo. Ne zmoremo več tako jasno ubesediti svojih misli, morda nam uhajajo besede. Celo telesne občutke nekoliko počasneje zaznamo. Ta tako imenovani naravni kognitivni upad je del normalnega staranja. Ne gre pa pri vseh enako hitro. Še posebej opazne razlike so v pozni odrasli dobi. Eni se miselno postarajo precej hitreje kot drugi. Nihče teh sprememb ne sprejme z odprtimi rokami. Marsikoga ovirajo pri delu ali celo prestrašijo. Kako ne, kognitivni procesi namreč usmerjajo naše vsakodnevno vedenje in misli ter nam pomagajo razumeti svet okoli nas in nas same.

Je rešitev THC?

 Raziskave na področju upočasnjevanja staranja naše najpomembnejše mišice – možganov – so zato številne in mnogovrstne. Rezultate ene od takšnih so pred kratkim objavili na portalu ACS Pharmacology & Translation Science. Raziskovalci iz Univerzitetne bolnišnice Bonn in z Univerze v Bonnu so v sodelovanju s Hebrejsko univerzo v Izraelu odkrili, da ima lahko dolgotrajno dajanje nizkih odmerkov tetrahidrokanabinola (THC), psihoaktivne učinkovine konoplje, splošen učinek proti staranju, zlasti v možganih. Čeprav so študijo za zdaj izvedli na miših, upajo, da bo iz nje v prihodnosti nastalo zdravljenje starostnega kognitivnega upada pri ljudeh.

Velik del kognitivnega upada je posledica propadanja možganskih celic in njihovih povezav. Ta proces je lahko povezan s tako imenovanim endokanabinoidnim sistemom, ki uravnava in nadzoruje številne kritične funkcije našega telesa, kot so učenje, spomin, čustva, spanje, nadzor bolečine in drugo. Že prejšnje raziskave so pokazale, da bi lahko bil eden od kanabinoidnih receptorjev, imenovan CB1, ki jih je v možganih veliko, povezan s staranjem možganov. Študije na miših so pokazale, da lahko izguba CB1 povzroči večje s starostjo povezane pomanjkljivosti pri učenju, spominu in preživetju nevronov, pa tudi večje znake vnetja.

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana,  št. 38, 17. september 2024.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!

Zanimivosti

Andrej Vodušek, Sanja Brezočnik, Nejc Tisu, Štefan Šarkezi, Rok Pintar, Filip Koza
Pomembne mejnik

Rekord za Radio 1 80's: Slovenci vse bolj obožujemo hite iz osemdesetih

Foto 1
Zanimivosti

25 let Božičnega jogurta Zelene doline prinaša praznično knjigo Skrivnostni božični recept

image0
Pohitite

Le še 500 vstopnic za Aktualov rojstnodnevni koncert

par, odnosi, prepir
Partnerstvo

Rutina in samoumevnost sta eni najpogostejših uničevalk odnosov

plesalca
Plesna prvaka

Plesalca Maša Kastelic in Akim Pekunov: Delo na sebi je neskončna pot

taklamakan-desert
Veliki zeleni zid

Kitajci končali gigantski projekt, ki so ga začeli leta 1978