Zgodbe

Janina preobrazba: Sreča na vrvici

Andreja Comino
15. 9. 2024, 05.00
Deli članek:

»V prvi vrsti sem žena in mamica dveh čudovitih hčerk Julije in Sofije.  Po spletu naključij sem eno leto za tem, ko sem dala odpoved v telekomunikacijskem podjetju, začela ustvarjati z vrvmi. Kdo bi si mislil, da me bo življenjska pot pripeljala do starodavne tehnike makrameja! Kot otrok sem namreč sanjala, da bom izdelovala oblačila. Po neuspelem vpisu v želeni program na takratni srednji tekstilni šoli, smer oblikovanje oblačil, sem se vpisala na smer medijski tehnik. Takrat še nisem vedela, da mi bo ta dvajset let pozneje pomagala pri mojem delu,« je povedala 38-letna Katja Stojko iz Limbuša, ki ni želela, da bi njeni hčerki odraščali ob mami, ki je samo v pajkicah in se uredi samo za tisti en dogodek na nekaj mesecev. Zato se je prijavila na preobrazbo.

Mateja J. Potočnik
Katja Stojko

Ličenje: Manca Maselj

Stilistka: Brigita Potočki /MJZ Fashion

Lasna kozmetika: LITERAM Care line

Pričeska: Literamova  terapevtka Nataša Učakar za LITERAM INSTITUTE Salon Piskar, Miševa 1, Domžale

Obleka: Half Price Ljubljana

Nakit: Lunca, Ljubljana

»Hvaležna sem možu, ki je verjel v moje ročne sposobnosti ter ob iskanju primerne vrvi za domačo ograjo naletel na obleke iz vrvi. Domov je prišel z eno v beli barvi in rekel, tebi bi to uspelo zvozlati skupaj. Začela ysm torej z najtežjim delom pri makrameju, oblekami. Sem pa v teh treh letih ustvarjanja ugotovila, da me še bolj veseli izdelovanje unikatnih personaliziranih izdelkov. Denimo unikaten dekor za dom, priročna nosilka za bidon, sprehode ... Za svojo dušo pa tu in tam na prošnjo izdelam tudi kakšno obleko ali top za poletne dni. No, vsekakor si pred nekaj leti ne bi mislila, da bom zvozlala tudi svojo poročno obleko in ves dekor za slavje. Lani sva namreč po osemnajstih letih koruzništva končno dahnila da,« navdušeno pripoveduje Katja, ki je makrame začela spoznavati preko filmčkov na spletu.

»Priznam, da mi je na začetku bilo kar malo težko. Želela sem si, da bi mi kdo morebiti v živo pokazal vozle. Vendar sem bila vztrajna ter sem se učila in sanjala o prostoru, kjer bi lahko predstavila svoje izdelke in prenašala znanje naprej. Nekaj časa sem imela v centru mesta v sonajemu galerijo, v njej sem priredila prve delavnice za ženske in otroke. Svoje znanje rada predajam naprej in sem iskreno ponosna nase, da sta, predvsem pri otrocih, lep odziv ter želja po več takšnih delavnicah. Makrame me sprošča, uživam, kadar v čisti tišini delam na tisoče vozlov. Občasno tudi še podkaste in sem hvaležna, da ni stresa, pritiska, normativov, da imam proste roke pri vsem. Vedno sem bila rada v družbi ljudi, govorila. Ko sem dala odpoved in začela delati od doma, pa je človek sam s seboj in marsikaj ugotoviš: da sem nekatere stvari delala narobe, nekatere še vedno … A se ves čas učim,« je povedala Katja, ki se je zaradi dela od doma malce zapustila.  

»Dneve preživljam v pajkicah, trenirkah in oblačilih, v katerih mi je sicer udobno pri delu, a z njimi izgubljam čar ženstvenosti, ki bi se pri mojih 38 letih počasi moral izražati na malo lepši način, kot se trenutno. Ker imam v načrtu predajati svoje znanje tudi na osnovnih šolah, bi si želela, da bi bila moja garderoba malo osvežena,« je iskreno povedala Katja, ki uživa  tudi v družinskem življenju z možem in otrokoma.

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana,  št. 37, 10. september 2024.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!

Zanimivosti

Andrej Vodušek, Sanja Brezočnik, Nejc Tisu, Štefan Šarkezi, Rok Pintar, Filip Koza
Pomembne mejnik

Rekord za Radio 1 80's: Slovenci vse bolj obožujemo hite iz osemdesetih

Foto 1
Zanimivosti

25 let Božičnega jogurta Zelene doline prinaša praznično knjigo Skrivnostni božični recept

image0
Pohitite

Le še 500 vstopnic za Aktualov rojstnodnevni koncert

par, odnosi, prepir
Partnerstvo

Rutina in samoumevnost sta eni najpogostejših uničevalk odnosov

plesalca
Plesna prvaka

Plesalca Maša Kastelic in Akim Pekunov: Delo na sebi je neskončna pot

taklamakan-desert
Veliki zeleni zid

Kitajci končali gigantski projekt, ki so ga začeli leta 1978