Zgodbe

Tinka, Korina in Jan premagali raka, zdaj podirajo tabuje

Andreja Comino
12. 9. 2024, 07.00
Deli članek:

September je posvečen ozaveščanju o otroškem raku. Vsako leto za njim zboli približno osemdeset otrok in mladostnikov, dvajset odstotkov pa boj s težko boleznijo žal izgubi. Tinka, Korina in Jan so jo premagali, zdaj pa združili moči in ustvarjalnost ter pripravili vseslovensko akcijo Nisem nevidna.

Promo foto
'Mladi podiramo tabuje'

Tako so na prvi šolski dan državo preplavili čudoviti plakati s portretno fotografijo Tinke, ki se že drugič bori z možganskim tumorjem, zaradi katerega je oslepela in med kemoterapijo izgubila tudi lase. Njeno glavo je z vzorcem sončnic poslikala Korina, ki je prav tako prebolela raka in se sedaj uveljavlja kot vizažistka. Vsi trije so člani Inštituta Zlata pentljica. Poklepetali smo z 19-letnim Janom, o katerem smo pisali že lani, ko se je ljubljanskega maratona udeležil z novo protezo.

Jan, kje smo vas ujeli? Kako ste preživeli letošnje poletje?

Ujeli ste me na prekrasnem otoku Baliju, kjer sem na oddihu z družino. Sicer pa je bilo moje poletje nadvse pestro. Po maturi sem se veliko družil s prijatelji, si privoščil obilo počitnic tako s prijatelji kot z družino. Vmes pa sem bil še športno aktiven, se ukvarjal z modelingom, predvsem pa se družil. 

Oktobra boste začeli študirati na Fakulteti za zdravstvo. Kako ste se odločili zanjo?

Potem ko so mi pred tremi leti za nedolžno bulico v levem gležnju, za katero sem najprej mislil, da so me ožulili čevlji, povedali, da je to tumor, osteosarkom visokega gradusa, ki se mu po domače reče kostni rak, mi je med zdravljenjem pomagalo ogromno ljudi. Zato si želim vsaj nekaj tega vrniti. Zelo me zanima protetika. Za zdaj še ne vem, kako mi bo všeč študij, vendar sem optimističen in mislim, da mi bo. Veselim se začetka novega študijskega leta. Spoznal bom veliko novih sošolcev in si odprl marsikatera vrata.

Jan Fonda
Vseslovenska akcija Nisem nevidna

Kako se je bilo po zdravljenju vrniti v šolo?

Zdravljenje je bilo dolgo in težko. Najprej sem šel skozi kemoterapijo, ta je zmanjšala tumor in uničila rakave celice v telesu. Bila je zelo naporna. Vsak cikel je trajal nekaj tednov, vmes pa sem imel kratke premore, da sem si nekoliko opomogel. Stranski učinki so bili hudi: izguba las, slabost, utrujenost in številne druge težave. Po nekaj mesecih kemoterapije so zdravniki ocenili, da lahko opravijo operacijo. Na žalost je bila edina možnost podkolenska amputacija leve noge. Težko sem sprejel to odločitev, vendar sem se zavedal, da je to najboljša možnost za moje preživetje. Uspešni operaciji je sledilo dolgo in boleče okrevanje. Imel sem še en cikel kemoterapije, da bi uničili morebitne preostale rakave celice v telesu. Učil sem se tudi hoditi s protezo, kar je bilo zelo boleče, vendar nisem obupal. Vrnitev v šolo pa je bila prijetna, prijatelji so me sprejeli takšnega, kot sem. Dokončal sem srednjo šolo in maturiral.

Kolumna je objavljena v reviji Jana,   št. 37, 10. september 2024.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!

Zanimivosti

Andrej Vodušek, Sanja Brezočnik, Nejc Tisu, Štefan Šarkezi, Rok Pintar, Filip Koza
Pomembne mejnik

Rekord za Radio 1 80's: Slovenci vse bolj obožujemo hite iz osemdesetih

Foto 1
Zanimivosti

25 let Božičnega jogurta Zelene doline prinaša praznično knjigo Skrivnostni božični recept

image0
Pohitite

Le še 500 vstopnic za Aktualov rojstnodnevni koncert

par, odnosi, prepir
Partnerstvo

Rutina in samoumevnost sta eni najpogostejših uničevalk odnosov

plesalca
Plesna prvaka

Plesalca Maša Kastelic in Akim Pekunov: Delo na sebi je neskončna pot

taklamakan-desert
Veliki zeleni zid

Kitajci končali gigantski projekt, ki so ga začeli leta 1978