Zgodbe

Vodič po aferi TEŠ6 za telebane

Primož Cirman
11. 9. 2024, 05.00
Deli članek:

Ljudje smo zanimive živali. Imamo možgane, ki so nagnjeni k temu, da nam stvari, dogajanje in pojave poenostavljajo, kolikor je to mogoče. Le tako jih lahko vsaj poizkušamo razumeti. Ker želimo preproste odgovore, so nastale religije. Ker verjamemo, da za strukturne probleme obstajajo takojšnje in hitre rešitve, volimo populiste. Ob vsem razvoju znanosti je še vedno lažje kot v globalno segrevanje verjeti v naprave, ki nekje nad oblaki ustvarjajo nevihte.

revija Jana
Laži in izsiljevanja, ki bodo Slovenijo stali pet milijard.

Podobno je s številkami. Ko pri nas neki minister za nekaj tisoč evrov preplača nakup službenega avtomobila, izbranega vnaprej, izbruhne afera, ki ji sledijo pozivi k odstopu. Gre za znesek, pri katerem si ljudje predstavljajo, kako je, ko ti ga nekdo vzame iz žepa. Že nekoliko težje je pri milijonih evrov, ki izginjajo v domačem zdravstvenem sistemu in največjih infrastrukturnih projektih. Če jih je preveč, ljudje ob takšnih novicah postanejo imuni.

Prav to je največja težava našega razumevanja zgodbe o šestem bloku Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ6), ene največjih domačih afer v tem stoletju. Številke so preprosto preveč megalomanske, da bi jih sploh lahko doumeli.

Pa vseeno poskusimo. Med letoma 2006 in 2012 so v šoštanjski termoelektrarni zgradili novo enoto za proizvodnjo električne energije, za katero bi morali prvotno plačati dobrih 600 milijonov evrov. V nekaj letih se je podražila na 1,43 milijarde evrov.

Za lažjo predstavo: s tem denarjem bi lahko v Sloveniji približno štiri leta izplačevali plače vsem zdravnikom in zobozdravnikom ali zgradili več kot 20 tisoč najemnih stanovanj. To je več denarja, kot ga je 220 tisoč slovenskih podjetij ob izbruhu energetske krize prejelo v obliki subvencij za energente, pomoči za ohranitev delovnih mest in drugih ukrepov. Pozor: govorimo o vsehslovenskih podjetjih. Od prvega do zadnjega. Med letoma 2022 in 2024.

A to je le začetek. S temi 1,43 milijarde evrov so nekdanji magi slovenske energetike zgradili termo blok, ki je v slabem desetletju pridelal približno milijardo evrov izgube iz poslovanja. Kje se je zalomilo?

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana,  št. 37, 10. september 2024.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!

Zanimivosti

Andrej Vodušek, Sanja Brezočnik, Nejc Tisu, Štefan Šarkezi, Rok Pintar, Filip Koza
Pomembne mejnik

Rekord za Radio 1 80's: Slovenci vse bolj obožujemo hite iz osemdesetih

Foto 1
Zanimivosti

25 let Božičnega jogurta Zelene doline prinaša praznično knjigo Skrivnostni božični recept

image0
Pohitite

Le še 500 vstopnic za Aktualov rojstnodnevni koncert

par, odnosi, prepir
Partnerstvo

Rutina in samoumevnost sta eni najpogostejših uničevalk odnosov

plesalca
Plesna prvaka

Plesalca Maša Kastelic in Akim Pekunov: Delo na sebi je neskončna pot

taklamakan-desert
Veliki zeleni zid

Kitajci končali gigantski projekt, ki so ga začeli leta 1978