Zgodbe

Kako Slovenkam olajšaš gospodinjenje

Jelka Sežun, jelka.sezun@jana.si
5. 9. 2024, 03.00
Deli članek:

Malo smo klepetale o tem in onem, pa je kolegica rekla, o čem pa pišeš ta teden? O zavodu za napredek gospodinjstva, sem rekla. Oh, so rekle s pomenljivo dvignjenimi obrvmi in skeptičnimi nasmeški, na obrazih pa jim je jasno pisalo, spet nekaj, kar podi ženske nazaj za štedilnik? Ne bi se mogle bolj motiti. Zavod je počel prav nasprotno – ljudem je skušal olajšati življenje. In je to tudi zelo dobro počel.

MAO, Janez Kališnik,
Branka Tancig, kuhinja, 1954, Tovarna pohištva Maribor.

Odnesla ga je, kot toliko drugih stvari, osamosvojitev, na Centralni zavod za napredek gospodinjstva (CZNG) pa smo se te dni spomnili zato, ker je v fužinskem gradu Muzej za arhitekturo in oblikovanje priredil razstavo z naslovom Grad  koncepti, predmeti, prostori. »Ena od tem razstave, Nevsakdanja domačnost, govori o bivanju na gradu Fužine, v katerem so bila v 20. stoletju tudi stanovanja za zaposlene v Papirnici Vevče. Laboratorijska kuhinja ilustrira čas, v katerem so se na področju gospodinjstva dogajale velike spremembe ravno zaradi kuhinje,« pravi Maja Vardjan, direktorica muzeja in kustosinja razstave. »Druga tema, ki jo izpostavlja razstava, pa je samooskrba, ki je bila skozi stoletja ena od pomembnih dejavnosti na gradu in v njegovi okolici. V okviru te teme so med drugim razstavljene tudi publikacije Sodobno gospodinjstvo, ki jih je z namenom promocije sodobnih gospodinjskih procesov ter nove kulture bivanja izdajal center za napredek gospodinjstva.«

Sašo Švigelj
Dr. Martina Malešič ima tudi sama znamenito kuhinjo Branke Tancig.

Najljubši sin

Da gre za pomemben projekt, kaže že njegovo starševstvo: Centralni zavod za napredek gospodinjstva je leta 1953 na pobudo Zveze ženskih društev ustanovil Izvršni svet Skupščine LR (ljudske republike, če ste premladi, da bi se spominjali teh časov) Slovenije. »Zavod je začel delovati v času, ko je bilo še močno čutiti posledice vojne, hkrati pa so nastajali novi problemi v družinah in gospodinjstvih zaradi razvijajoče se industrije in vse večjega zaposlovanja žensk,« piše v brošurici, ki jo je leta 1983 ob svoji tridesetletnici izdal CZNG. »Zavod je dobil nalogo, da strokovno proučuje celotno gospodinjsko področje, da išče rešitve, kako zagotoviti ljudem zdravo prehrano, kako organizirati servisne službe in otroško varstvo in kako usposobiti predavatelje za izobraževanje odraslih in za gospodinjski pouk v osnovni šoli in v nekaterih strokovnih šolah.«

Ženske nazaj za štedilnik? Še malo ne. Kar je v resnici počel CZNG, je bilo raziskovanje, kako gospodinjiti učinkoviteje, torej kako za to porabiti čim manj časa. Vendar pa ni spodbujal prerazdelitve tradicionalnih moških in ženskih vlog. Koncept moškega za domačim štedilnikom se takrat še ni rodil.

Sprva je bilo težko, potoži brošura, saj ni bilo dovolj strokovnjakov za posamezna področja. In področij, s katerimi se je CZNG ukvarjal, je bilo zares veliko. Tako je imel, na primer, leta 1960 odseke za ekonomiko, za prehrano in živila, za pospeševanje gospodinjstva, eksperimentalno šivalnico, svojo poslovalnico in tudi lastno tiskarno za svojo revijo Sodobno gospodinjstvo ter za številne druge publikacije, ki so jih izdajali.

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana,  št. 36, 3. september 2024.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!