Zgodbe

Najbolj demokratična terasa v mestu

Jelka Sežun, jelka.sezun@jana.si
11. 10. 2023, 06.00
Deli članek:

Center Rog, nekdanja tovarna koles (in pisalnih strojev, sem pravkar izvedela), nekdanji skvot, je postal javni zavod, ki zdaj s postopnimi koraki odpira svoja vrata – začelo se je z nedavnim tednom mode, uradna otvoritev bo 26. oktobra, potem so si pa do konca leta izgovorili še »otvoritveno obdobje«. Če se bo uresničila vizija snovalcev vsebin, če bo Rog res postal tak, kot so si ga zamislili, če bo to kraj, odprt vsem, kjer bo dobrodošel čisto vsak, tudi čebele, potem bo to najtoplejši in najprijaznejši kotiček v mestu. Čeprav težko rečeš »kotiček« nečemu, kar ima skupaj 8.500 kvadratnih metrov površin.

Šimen Zupančič
Tole je razgled, ki začara, pogled proti središču mesta s terase v prvem nadstropju.

Po prenovljenem Rogu nas vodi direktorica Renata Zamida in z besedami slika prihodnost zdaj še golih zidov in praznih prostorov. Vse je odprto, po hodnikih se vidi daleč, po celotni dolžini stavbe, če se na stopnicah ozreš pod noge, vidiš dol, dol, dol v spodnja nadstropja in v novem prizidku so ponekod stekleni podi. Svetloba prihaja od vsepovsod, skozi okna, s stropa, od spodaj. Hiša svetlobe, v vseh pomenih, kajti Center Rog zveni kot prijeten, vključujoč kraj, v njem bodo našli prostor delavnice, knjižnica, kjer police lepo zložene že čakajo, da jih postavijo, pa čitalnica, ki je ločena od knjižnice in ni vezana na njen urnik. »Zelo pomembno mi je bilo, da imamo knjižnico v tej hiši, saj je knjižnica nekaj najbolj demokratičnega, kar smo si ljudje kdaj izmislili, vanjo lahko pride kdorkoli, vsi so dobrodošli za skoraj nič plačila. In enak je tudi koncept skupnostnih delavnic, lahko pride soseda s Trubarjeve, ki hoče pri nas srčke v kamenčke gravirati, enako dobrodošla bo kot kak vrhunski umetnik, ki bo hotel pri nas delati produkcijo za svojo novo razstavo. Vsi so dobrodošli.«

Nadstropje više so studii za ustvarjalce, na voljo brez najemnine. »Ljubljana ima skoraj sto umetniških ateljejev za kiparje, slikarje in tako naprej, ni pa doslej imela nobenega prostora za kreativce z naših področij, za dizajn, arhitekturo, inženirstvo, za te, ki razvijajo nove, družbeno odgovorne, zelene produkte, in njih hočemo tu podpreti, dajemo prostor in možnost tudi ustvarjalcem z drugih področij uporabnih umetnosti.« Imajo tudi nekaj stanovanj za gostujoče umetnike iz tujine ali z obrobja dežele. Bo pa tudi veliko kotičkov za počitek, branje ali delo z računalnikom, za tam preživeti čas ne bo treba plačevati vstopnine ali naročiti kave. Kavarna s teraso dobiva končno podobo, načrtovani sta tudi restavracija in trgovinica. Gibalno ovirani imajo na razpolago dvigalo, dvižno ploščad in klančine, slepi taktilne oznake.

Šimen Zupančič
Na severni strani, pri vhodu s Trubarjeve, bo javni park.

Prireditve bodo imeli v veliki dvorani in na vrtu. Kaj pa sosedje, se ne bodo pritoževali zaradi hrupa? Izkaže se, da imajo zvit načrt: »Center Rog bomo zapirali ob desetih zvečer, tudi kavarna zgoraj bo odprta do desetih, tako da kakšnih zelo poznih glasnih prireditev tukaj ne načrtujemo, če bomo imeli prireditve tudi v parku, kjer bo lesen prireditveni prostor, bomo pa sosede zmeraj povabili zraven. S sosedi se tudi sicer skušamo čim več pogovarjati, jih obveščati, vključevati. Za odlično orodje se je izkazalo to, da smo že od začetka pa do konca gradnje, do junija letos, vsak prvi četrtek v mesecu izvajali vodene oglede gradbišča.« Ogromno ljudi je prišlo, pravi direktorica, »mladih, starih, sosedov, študentov, obiskovalcev od daleč, tudi kar nekaj turistov in veliko ljudi, ki desetletja sploh niso vstopili na to območje.«

In slednjič, kdo bo to vizijo financiral? »Gre za javni zavod, torej za investicijo mesta Ljubljane, ne samo v prenovo tega objekta, temveč tudi v programe, zato je mesto ustanovilo nov javni zavod, naš Center Rog, in ga bo financiralo, tako kot financira svoje druge javne zavode, od Lutkovnega gledališča do Kinodvora in drugih, del prihodka bomo pa seveda ustvarili sami z našimi programi, prireditvami, delno tudi z lokali, ki so šli v najem, in se bo najemnina lahko vračala v program.«

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana,  št. 41, 10. oktober, 2023.

Mateja Jordovič Potočnik
Izšla je nova številka revije Jana. Vabljeni k branju!

Zanimivosti

tenis žoga1
V hladnih mesecih

Teniška žogica na vrtu lahko pozimi reši življenje živalim

otroci tekmujejo, medalja
Obšolske dejavnosti

Tekmovanje daje otroku priložnost za ocenjevanje svojih sposobnosti

zračenje
Zračenje prostorov

Ne tvegajte okužb in alergij zaradi slabega zraka

profimedia-0941886169
Fotografija dneva

Pande zasedle letališče v Hongkongu

rep49-2024_naslovka
Zanimivosti

Lovci na upokojence: politična ozadja upokojenskih strank Vlada Dimovskega, Karla Erjavca in Pavla Ruparja

Andrej Vodušek, Sanja Brezočnik, Nejc Tisu, Štefan Šarkezi, Rok Pintar, Filip Koza
Pomembne mejnik

Rekord za Radio 1 80's: Slovenci vse bolj obožujemo hite iz osemdesetih