Našo bralko so iz ene od negovalnih bolnišnic obvestili, da bo njen nepokretni in še z bakterijo okuženi oče v kratkem odpuščen. Začela se je nemogoča tridnevna misija: iskanje proste sobe v domu za starostnike. Ker je okužen z bakterijo, je bila naloga že na začetku obsojena na neuspeh. Četudi bi v kakšnem domu še našli prostor, ga zaradi bakterije ne morejo sprejeti. Kje dobiti negovalko na domu? Koliko stane? Kako naj preuredim hišo, da bomo očeta spravili v spalnico v nadstropju? Naj ga poležem na kavč, ker pred odpustom še nismo upravičeni do negovalne postelje? Kdo mi ga bo pomagal dvigovati, premeščati? Naj pustim službo in ustavim svoje življenje?
Popolna nemoč prežame človeka, ko ne ve, kam bi se obrnil, in četudi se zbereš, zavrtiš vse številke s seznama domov za starostnike v svoji regiji, je končni rezultat vedno obup. »Zdaj poleg dela za službo norim in iščem rešitev. Ampak je ni! Tudi zasebne negovalke na domu so zasedene. Sploh pa je problem ta bakterija, od treh (VRE, CRPs in ESBL), s katerimi je bil okužen, je zdaj koloniziran samo še z eno. Ampak povedali so mu, da zdravljenje ni možno, da je bakterija odporna proti antibiotiku in da morajo preprosto čakati, da bo test negativen.«
Domovi se otepajo starostnika z bakterijo, ki se prenaša z blatom, zaradi česar je treba pri negi spoštovati določene protokole. Ampak sorodniki se pa lahko spopadejo s tem – povsem neuki?
Celjska zastopnica pacientovih pravic Cvetka Jurak takšne primere srečuje pogosto. »Domovi nepokretnih starostnikov ne sprejemajo, ker nimajo dovolj usposobljenega kadra, negovalke za obisk na domu pa so zelo zasedene in jih je občutno premalo.« Iz bolnišnice gredo bolniki nato v domačo oskrbo, kjer se morajo svojci čez noč »naučiti« vsega in postati usposobljen kader. »Vseskozi govorimo o pomanjkanju zdravnikov, pa bi morali že zdavnaj o pomanjkanju negovalnega kadra. Ljudje smo tudi premalo poučeni, da bomo starostnika, če je pristal v negovalni bolnišnici, naposled dobili domov. Prav tako kot svojcem pa je težko starostnikom, saj gotovo ni prijetno, da si nekomu v breme.«
Je bakterija lahko vzrok za zavrnitev?
Marijana Kamnik, vodja slovenjgraškega doma starostnikov, nam je pojasnila, da niso zaradi takih bolnišničnih okužb še nikogar zavrnili. »Je pa res, da imamo v našem domu drugačne pogoje – imamo samo eno- in dvoposteljne sobe. In taka bolnišnična okužba zahteva kontaktno izolacijo, nič drugega. Da gospod ne bi mogel biti sprejet v dom zaradi bakterije, ni res – to ne more biti razlog za zavrnitev, razen če imajo vsa mesta zasedena ali nimajo enoposteljne sobe. Je pa res velik problem, kam z danes na jutri s svojcem, ker so domovi večinoma polni. Pri nas imamo do konca septembra počitnice, kar pomeni, da imamo že od aprila rezervirane termine za poletje, ko ljudem, ki vse leto skrbijo za ostarelega svojca na domu, omogočimo dopust in mi poskrbimo zanj.«
Kritična je do ravnanja z ljudmi z bolnišničnimi okužbami, kot je pri tem gospodu z bakterijo. »Gre za širši slovenski problem in po mojem mnenju sodi bakterijska okužba v bolnišnico, tam naj jo zdravijo. Pogosto odpustijo starostnika s tako okužbo iz bolnišnice, potem naj se pa z njim spopada sociala, na njegove stroške in skrb sorodnikov. Sorodniki doma s tem ne znajo ravnati, v domovih pa potrebujemo kontaktno izolacijo, k čemur pritičejo še visoki stroški. To se mi zdi katastrofalno in nedopustno. In to sem povedala že velikokrat, pa se stvari niso spremenile.«
Nadaljevanje prispevka si preberite v reviji Jana, št. 27, 4. julij, 2023.