Zgodbe

Hvaležnost v njihovih očeh

Stane Mažgon
19. 5. 2021, 08.19
Posodobljeno: 19. 5. 2021, 22.38
Deli članek:

Prostovoljec v kateri od bolnišnic, kjer se ves čas srečuješ tudi s težkimi preizkušnjami, najbrž nihče ne postane na hitro. V ozadju takšne odločitve je gotovo temeljit premislek, kaj je v življenju pomembno in katerim stvarem je treba dati prednost. Tako povedo številni prostovoljci po naših bolnišnicah, ki s svojo prijaznostjo in majhnimi dejanji pomoči lahko bolnikom ponudijo veliko.

Zarja Jana
...

Včasih je že pogovor v čakalnici blagodejen in je bolnikom v olajšanje pred obiskom v ordinaciji. A tudi prostovoljcem se lahko po srečanju s katerim od bolnikov spremeni pogled na svet. Že tri ure prostovoljstva na teden lahko prinesejo spremembo.

Okolje na Onkološkem inštitutu je, to si lahko predstavljate, posebno zaradi zahtevnega zdravljenja in pogosto težkih oblik bolezni, čeprav so danes te v veliki meri ozdravljive. To morajo upoštevati vsi, ki tam delajo, tudi prostovoljci.

S Tomislavo Šeme in Manko Kremenšek Križman smo se pogovarjali o dolgoletnih izkušnjah pri prostovoljstvu na Onkološkem inštitutu, s Katarino Rotar iz Slovenske filantropije pa o pomenu in organiziranju dela.

Bilo je hudo, a ni mi žal

»Res nima smisla sedeti doma in se spraševati, kaj pa bi danes počeli,« nasmejano in odločno ter v nekaj besedah povzame svojo izkušnjo Tomislava Šeme, dolgoletna prostovoljka na Onkološkem inštitutu v Ljubljani. O sebi pove, da je dolga leta delala v komerciali velikega podjetja in bila vedno med ljudmi. Po upokojitvi je iskala nov izziv. Šla je na informativni dan Univerze za tretje življenjsko obdobje in tam izvedela za prostovoljstvo na Onkološkem inštitutu. Ne da bi dolgo razmišljala, se je prijavila.

Danes ima za sabo deset let takšnega dela in o tem pove: »Vsi, ki stopijo skozi vrata inštituta, pridejo s težkim pričakovanjem in negotovostjo. Ko se vrata za njimi zaprejo, je videti, kot da zanje zunanji svet ne obstaja več. Osredotočeni so na to, kaj jih čaka in kako bo z njimi. Takrat je pomembna naša naloga: stopimo k njim in jih usmerimo, saj je zgradba velika in oddelki prepleteni, da se je mnogim težko znajti. Posebej je to zahtevno za starejše, ki pridejo iz povsem drugačnega okolja, morda s podeželja, v velikansko zgradbo, polno hodnikov in vrveža. Ko jih usmerimo, vidimo hvaležnost v njihovih očeh. In to je dragoceno.«

Na inštitut prihaja zgodaj zjutraj, saj prvi bolniki začnejo vstopati že pred sedmo uro. Pospremi jih do sprejemne pisarne ali na preglede, kot ji naroči osebje. Obiskovalci prostovoljce prepoznajo po oznakah na oblačilih. »Običajno vse poteka zelo dinamično, kličejo nas z oddelkov. Imamo svoj prostor in vsi vedo, kje nas najdejo.«

Kljub temu da na Onkološkem inštitutu težki trenutki niso redkost, Tomislava Šeme pravi, da je bilo v preteklih letih dobrih izkušenj mnogo več kot slabih. »Večkrat mi je bilo zelo hudo, ko sem odhajala domov, a mi nikoli ni bilo žal in nisem razmišljala, da bi odnehala.

Najtežje mi je bilo srečati znano osebo, morda iz nekdanjega delovnega okolja. Marsikomu je bilo, ko sva ugotovila, da se poznava, zelo neprijetno, da sva se srečala na takem kraju. Rak je na žalost pri nekaterih ljudeh in v nekaterih okoljih še vedno stigma. Čisto drugače bi bilo, če bi se srečali v običajni ambulanti.« 

Spoznala je zelo zanimive ljudi in dobila veliko dragocenih nasvetov. »Poleg tega je pomembno, v kakšni skupini prostovoljcev delaš. Zelo sem zadovoljna s svojimi kolegicami, s katerimi si pomagamo, če nas kaj teži. To je neprecenljivo. Vse dvome, vprašanja in zadrege predelamo s pogovori in tako razrešimo marsikatero situacijo, ki bi nas bremenila.

Na 'delovno mesto' sem pripeljala že oba vnuka, saj sem jima hotela pokazati, kaj delam. Zagotovo je pomembno, da otroci spoznajo tudi drugačen svet, ki ni vedno le poln zabave in lepih trenutkov.« 

Učna ura in privilegij

Vse se je začelo po naključju, pravi Manka Kremenšek Križman, politologinja, nekdanja novinarka in večkrat nagrajena pisateljica, ob tem pa prostovoljka,ki na Onkološkem inštitutu v Ljubljani dela sedem let. Slovenska filantropija je objavila oglas, da iščejo prostovoljce za pomoč. »Pred več desetletji sem izgubila mamo, umrla je za rakom. A to ni bil glavni povod za prijavo. V ozadju je najbrž bila predvsem radovednost. Takoj mi je bilo všeč, da je bilo delo zelo dobro organizirano, zato vztrajam. In ob tem ves čas spoznavam, kaj mi to delo daje. Pravijo, da sta dve skupini prostovoljcev: eni to postanejo zaradi sebe, drugi zaradi pomoči drugim. Sodim v prvo skupino, saj me to delo bogati, prizemlji in še marsikaj. Iz različnih situacij hitro vidiš, kaj je v življenju res pomembno.«

Več v reviji Zarja Jana, št. 2018.5. 2021

Estrada

princesa kate, kate middleton
Spomin na žrtve vojn

Princesa Kate se je vrnila, kralica Camilla pa je zbolela

luka novak  1
Predan družini

Luki Novaku se je življenje obrnilo na glavo: Zamenjal službo, se zaljubil in postal očka

jernej kogovsek
Socialni delavec po poklicu

Igralec postal po naključju

miha brajnik
Oče

Za televizijskega voditelja Miho Brajnika je martinovanje na stranskem tiru

majda marinsek milavec
Lajnarica

Majda nadela nošo in slamnik, z lajno v rokah živi svoje sanje

6 romana krajncan
Uživa v svoji vlogi

Družina pevke Romane Kranjčan se je razveslila še ene deklice

Zanimivosti

lesena žaluzija
Skriti kotički

Prah, ujet v radiator, se s toplim zrakom širi okrog

zivali pri veterinarju (3)
Pasje težave

Moj pes smrči. Ali je to normalno?

kringa-naslovna
Vampir iz Istre

Prvi vampir v Evropi

jajca na pultu
Vsestransko živilo

Nasveti, ki vam pridejo prav pri uporabi in pripravi jajc

janin vrt1 shutterstock
Vrtnina za vsak vrt

Kako do lepega česna

umazana tipkovnica
Leglo umazanije

Bakterij na tipkovnici je več kot na javnem stranišču