Zgodbe

Je te igrice že konec?

Biba Jamnik Vidic
15. 12. 2020, 22.35
Posodobljeno: 15. 12. 2020, 22.46
Deli članek:

Bojan je mladenič s hudimi motnjami v duševnem in telesnem razvoju. Že dolga leta je njegov dom v enem od centrov za varstvo, delo in usposabljanje. Pred enim tednom je zbolel. Njegova soba je postala del rdeče cone. Bojanu je težko. Ne razume, kaj se mu je zgodilo. Prestrašen je, ostal je sam. Njegovih prijateljev in zaposlenih v centru, ki ga imajo radi, ni več. V njegovo sobo prihajajo samo še ljudje v čudnih oblačilih. Boji se jih. Ne vidi dobro njihovih oči. Čeprav se počuti slabo, se prisili, da vstane iz postelje in gre v sobo, v kateri so bile včasih delovne terapevtke. Čudne ljudi, ki zdaj stanujejo tam, povpraša, ali mogoče vedo, če bo te igrice kmalu konec.

Zarja Jana
Sprememba okolja in ustaljenega življenjskega reda je za večino otrok, mladostnikov in odraslih oseb z motnjami v duševnem in telesnem razvoju zelo stresna.

Delovna terapevtka Maja, ki že več kot 30 let dela v Bojanovem CUDV-ju, pove, da je z njim v rdeči coni preživela štiri dni, potem je še sama zbolela za covidom-19. Pogovarjali smo se o tem, kako situacijo, v kateri smo se znašli, doživlja ena od najranljivejših skupin ljudi. »Pri nas skrbimo za otroke, mladostnike in odrasle osebe z motnjami v duševnem in telesnem razvoju, največkrat s pridruženimi drugimi motnjami. Zanje je razumevanje življenjskih situacij nekoliko drugačno. Zdaj jim še posebej težko razložimo, zakaj v rdeči coni nikogar ne prepoznajo. Ko te vidijo v skafandru, se vsak odzove  drugače. Nekatere je strah, kar za sabo potegne vse mogoče pričakovane, pa tudi nepričakovane reakcije, veliko je tudi takih, ki so se potegnili vase in se sploh ne odzivajo. Še posebej hudo je, če je rdeča cona vzpostavljena drugje in se morajo preseliti v drugo ustanovo. Sprememba okolja in ustaljenega življenjskega reda je za večino naših uporabnikov zelo stresna. Spet pa ne za vse. So tudi taki, ki to vzamejo kot nekakšne počitnice. Vsak se odziva po svoje.«

Kako so se odzvali spomladi, v prvem valu epidemije?

S strahom in negotovostjo. Najbolj jih je bilo strah, da bo tako za vedno, da nikoli več ne bodo šli nikamor. Veliko časa smo porabili, da smo jim razložili, česa ne smejo početi, če ne želijo zboleti. Večina je razumela in se je naučila upoštevati ukrepe. Ves čas pa so nas spraševali, ali lahko že nehajo, ali je morda že napočil konec. Poleti smo malce zadihali, zdaj se je vse skupaj ponovilo.

Kako je?

Veliko negodujejo: a spet, a niste rekli, da je že konec … Tudi iščejo krivce. Kdo se ni zadosti pazil? Gorje, če kdo v skupini kihne ali zakašlja. V trenutku postane dežurni krivec.

Prihaja med njimi tudi do nasilja?

Tudi stepli so se že. Verbalnega nasilja in obtoževanja je ogromno. Videl sem te, ko si nisi umil rok, nisi imel maske …

Kako terapevti doživljate take situacije?

Naporno je. V prvem valu smo največ časa in truda porabili, da smo jim razložili, zakaj morajo paziti, česa ne smejo početi in kako se je treba zaščititi. Vsak dan znova smo jim razlagali iste stvari. Ko so po približno 14 dneh sprejeli situacijo, je bilo malce lažje. Saj je še prihajalo do izbruhov, vendar manj. Bili so celo dnevi, ko so držali skupaj. Sama sem jim pogosto pripovedovala, kako bo potem, ko bo spet vse v redu, kam vse bomo lahko šli. Tako so se začasno pomirili, a kaj ko se je zvečer zgodilo, da je nekdo prižgal televizijo, in so bili spet čisto na tleh. Situacijo si je vsak razlagal po svoje, potem pa so drug drugemu razlagali svoje videnje problemov. Ni spodbudno, ko odhajaš domov in imaš občutek, da nisi nič koristnega naredil.

Več v reviji Zarja Jana, št. 5015. 12. 2020

Estrada

princesa kate, kate middleton
Spomin na žrtve vojn

Princesa Kate se je vrnila, kralica Camilla pa je zbolela

luka novak  1
Predan družini

Luki Novaku se je življenje obrnilo na glavo: Zamenjal službo, se zaljubil in postal očka

jernej kogovsek
Socialni delavec po poklicu

Igralec postal po naključju

miha brajnik
Oče

Za televizijskega voditelja Miho Brajnika je martinovanje na stranskem tiru

majda marinsek milavec
Lajnarica

Majda nadela nošo in slamnik, z lajno v rokah živi svoje sanje

6 romana krajncan
Uživa v svoji vlogi

Družina pevke Romane Kranjčan se je razveslila še ene deklice

Zanimivosti

lesena žaluzija
Skriti kotički

Prah, ujet v radiator, se s toplim zrakom širi okrog

zivali pri veterinarju (3)
Pasje težave

Moj pes smrči. Ali je to normalno?

kringa-naslovna
Vampir iz Istre

Prvi vampir v Evropi

jajca na pultu
Vsestransko živilo

Nasveti, ki vam pridejo prav pri uporabi in pripravi jajc

janin vrt1 shutterstock
Vrtnina za vsak vrt

Kako do lepega česna

umazana tipkovnica
Leglo umazanije

Bakterij na tipkovnici je več kot na javnem stranišču