Zgodbe

Slovenka – upor ponižanih in zapostavljenih

Sonja Grizila
28. 12. 2017, 06.30
Deli članek:

Te dni so v Narodni galeriji predstavili knjigo Slovenka – prvi ženski časopis (1897–1902), v tej isti galeriji visi slika, ki si jo obiskovalci najbolj množično ogledujejo, gre za Poletje Ivane Kobilce.

Slikarka nastopa tudi v omenjeni knjigi, s fotografijo, na kateri slika s cigareto v ustih. Kaj bolj bogokletnega! To je bil čas, ko se duhovniki in ženske niso smeli voziti s kolesom, ko so bile učiteljice v celibatu in ko so si redke služile denar z intelektualnim delom. Smele pa so biti gospodinje, delavke in dekle. 

Na naslovnici knjige je izjemno povedna podoba Samire Kentić – ženska v meščanski opravi iz tega časa, ki namesto z lopato koplje ledino s peresnikom. Marsikatera ženska je dobila prav od Slovenke svoj prvi honorar in si začrtala življenjsko pot.

Zakaj Trst? Zakaj ne Ljubljana? Preprosto zato, ker je živelo  v Trstu na prelomu stoletja več Slovencev kot v Ljubljani, tam smo imeli premožne rojake, Trst pa je bil prepišno mesto, kjer je mrgolelo različnih narodnosti, kultur, umetnikov in kjer je bilo močno delavsko gibanje. Ko je mama pisateljice Marije Vojskovič prišla s svojo družino po prvi vojni v Ljubljano (niso namreč hoteli živeti v Italiji), so jo Ljubljančanke gledale izpod čela – bila je v salonarjih s peto (one pa v čevljih z vezalkami), v kostimu (one pa v brezobličnih dolgih oblekah), lase je imela koketno spete na vrh glave (one pa so bile večinoma v rutah). Na tržaških šolah so predavali učitelji z vseh vetrov in vseh mogočih prepričanj, tako da so dobili učenci zares raznoliko izobrazbo. Dijaki, ki so jih drugod izključili zaradi svobodomiselnosti in upornosti, so lahko v Trstu nadaljevali šolanje  brez težav. Razlika med zatohlo Ljubljano in svobodnjaškim Trstom je bila očitna.

Slovenka je najprej izhajala kot štirinajstdnevna priloga Edinosti, potem pa se je (do svojega žalostnega propada) osamosvojila. Seveda je niso izsilile le svobodomiselne ženske, ampak so jim morali pomagati predvsem napredni moški, ki so doumeli, da je pozabljena polovica človeštva brez volilne pravice enako pametna, sposobna in učljiva kot moški in da je odrivanje ter zapostavljanje neopravičljivo. Zanimivo – v Slovenki je objavljalo veliko moških, eni pod psevdonimom, nekateri pa so junaško izpostavili svoje ime za ugled »babjega časopisa.«

Pa reklame tudi. Prva urednica je bila Marica Nadlišek, ko se je poročila, je prevzela časopis Ivanka Anžič. Tudi njune sodelavke, večinoma so pripotovale iz Kranjske, so bile učiteljice ali uradnice na poštah in v odvetniških pisarnah, hkrati pa publicistke ter borke za boljši izobraževalni sistem. 

Več v Zarji, št. 52, 26. 12. 2017

Zanimivosti

tenis žoga1
V hladnih mesecih

Teniška žogica na vrtu lahko pozimi reši življenje živalim

otroci tekmujejo, medalja
Obšolske dejavnosti

Tekmovanje daje otroku priložnost za ocenjevanje svojih sposobnosti

zračenje
Zračenje prostorov

Ne tvegajte okužb in alergij zaradi slabega zraka

profimedia-0941886169
Fotografija dneva

Pande zasedle letališče v Hongkongu

rep49-2024_naslovka
Zanimivosti

Lovci na upokojence: politična ozadja upokojenskih strank Vlada Dimovskega, Karla Erjavca in Pavla Ruparja

Andrej Vodušek, Sanja Brezočnik, Nejc Tisu, Štefan Šarkezi, Rok Pintar, Filip Koza
Pomembne mejnik

Rekord za Radio 1 80's: Slovenci vse bolj obožujemo hite iz osemdesetih