Zgodbe

Konoplja na recept?

Jana
31. 5. 2011, 00.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Rick Simpson, kanadski promotor uporabe olja iz indijske konoplje, se je ob obisku pogovarjal tudi s prvakom Stranke mladih. Bo indijska konoplja legalizirana in na recept?

Rick Simpson, kanadski promotor uporabe konopljinega olja, ki smo ga predstavili tudi v Jani, se je ob  obisku Slovenije v Prekmurju pogovarjal z Darkom Krajncem, prvakom Stranke mladih – zeleni Evrope. Ko je ta izvedel, da je bila indijska konoplja še leta 2003 na seznamu zdravilnih rastlin zapisana kot zdravilo na recept in da so najznamenitejše univerze, tudi znanstveniki Univerze Harvard, potrdili protitumorsko aktivnost substance THC, je stranka javno podprla legalizacijo indijske konoplje za medicinske namene in osebno uporabo.

Zakaj je vaša stranka poleg SNS edina, ki se zavzema za legalizacijo indijske konoplje?
Za časa prejšnje vlade smo industrijsko konopljo celo sekali in odstranjevali. Slovenija ima zelo nerazčiščene pojme: ne zaznamo in ne sprejemamo znanstvenih raziskav o uporabni vrednosti konoplje na različnih področjih, tudi na zdravstvenem. Rick Simpson je ozdravil samega sebe, pa tudi veliko drugih ljudi, njegove nasvete in filme je mogoče najti na internetu, povedal mi je tudi anekdoto o ljudeh, ki so užili preveč konopljinega olja in so potem dva dneva spali – hujšega učinka pa ni bilo.
Psihotropni učinki pa so, ne?
V do šestih odstotkih lahko pripomore k shizofreniji, tudi k depresiji in zmanjšanemu libidu. Smrti zaradi marihuane niso dokazane. A najprej bi morali govoriti o konoplji, rastlini, ki obstaja že sedem tisoč let in ima zdravilne učinke. Ti so potisnjeni v ozadje zaradi farmacevtskih lobijev – še pred nekaj desetletji so imeli številni njihovi proizvodi kar veliko vsebnost sestavine THC. Še pred osmimi leti je bila indijska konoplja na seznamu zdravil (na recept), leta 2006 so jo z njega umaknili.
Ste se torej dodobra seznanili s problematiko indijske konoplje, preden ste se odločili podpreti legalizacijo?
Sem. Študiral sem sociologijo in socialno delo ter že takrat smo imeli veliko predmetov na temo zasvojenosti, odvisnosti in teorije deviantnosti – celo profesor je prinesel joint.
Ste poskusili marihuano?
Sem kot študent. Je ne uživam, poznam pa dosti ljudi, ki jo: pri sebi in drugih sem opazil, da se ob kajenju stanje, ki je v tebi, krepi: če si dobre volje, postaneš še boljše, če si slabe volje, postaneš še slabše. A največkrat umiri človeka, marsikoga nasmeji, pri mešanju z alkoholom pa lahko dehidriraš. A bi se dalo razpravljati tudi o alkoholu, cigaretah – oboje je legalizirano, pa poznamo posledice!

Zmago Jelinčič, prvak SNS: Slovenski ekstrem!
»Brez dvoma in kot magister farmacije podpiram izdelovanje olja iz indijske konoplje. Zadeva je kriminalizirana najprej zaradi pritiskov ameriške tobačne industrije ob prelomu prejšnjega stoletja, pozneje se je to razširilo v Evropo. Do ekstrema je vse skupaj prišlo v Sloveniji, saj novi pravilnik o nevarnih substancah, če ga malo poljudno imenujemo, prepoveduje sploh sajenje vseh vrst indijske konoplje (cannabis sativa), tudi industrijske, ki sodi med najbolj uporabne industrijske rastline na svetu. Možnosti, ki jih daje v uporabo ta rastlina, je več kot 30.000 in tako rekoč vsa Evropska unija dovoljuje sajenje in gojenje industrijske konoplje, le slovenska zakonodaja se, predvsem zaradi neznanja, oklepa dvomljivih sankcij. Morda je za vsem skupaj še kakšen dogovor s preprodajalci opojnih substanc, saj bi jim s splošnim gojenjem indijske konoplje popolnoma uničili ta tržni segment.«

Več v Jani št. 22

Tekst: MIŠA ČERMAK, foto: JAKA KOREN

Zanimivosti

otroci tekmujejo, medalja
Obšolske dejavnosti

Tekmovanje daje otroku priložnost za ocenjevanje svojih sposobnosti

zračenje
Zračenje prostorov

Ne tvegajte okužb in alergij zaradi slabega zraka

profimedia-0941886169
Fotografija dneva

Pande zasedle letališče v Hongkongu

rep49-2024_naslovka
Zanimivosti

Lovci na upokojence: politična ozadja upokojenskih strank Vlada Dimovskega, Karla Erjavca in Pavla Ruparja

Andrej Vodušek, Sanja Brezočnik, Nejc Tisu, Štefan Šarkezi, Rok Pintar, Filip Koza
Pomembne mejnik

Rekord za Radio 1 80's: Slovenci vse bolj obožujemo hite iz osemdesetih

Foto 1
Zanimivosti

25 let Božičnega jogurta Zelene doline prinaša praznično knjigo Skrivnostni božični recept