Nataša Shelley je tudi sama prehodila pot od življenja v Sloveniji do selitve v Avstralijo. Danes je poročena z Avstralcem in uspešna poslovna ženska. V Avstralijo se je pred dobrimi sedmimi leti odselila predvsem zato, ker se je zanjo in za njenega moža to izkazalo za najboljšo možno rešitev za nadaljnje skupno življenje. Njen mož se je namreč rodil v Avstraliji. Prej sta približno dve leti skupaj živela v Sloveniji. Selitev v popolnoma novo okolje je bila zanjo velik izziv. Takoj na začetku je navezala stike s priseljenci v podobnem položaju in tako z njihovo podporo lažje prebrodila začetne ovire, si ustvarila dom ter se vključila v okolje.
»Zame je bilo najpomembneje, da čim prej postanem samostojna, začnem opravljati delo in se vključim v okolje. Takoj po prihodu v Avstralijo sem se udeležila tečaja angleščine, izpopolnila znanje jezika in se vpisala na univerzo. Z družino živimo na čudovitem koncu Avstralije, na Sončni obali, eno uro vožnje severno od Brisbana. Ustvarili smo si čudovit dom na sončnem pobočju hriba, blizu plaže, nakupovalnega centra, šole in drugih storitev. Do vseh teh objektov imamo od pet do deset minut vožnje.«
Nataša Shelley je direktorica in registrirana migracijska svetovalka v družbi Australia Needs You.com, kjer se ukvarjajo s svetovanjem v zvezi z avstralskim imigracijskim pravom. Svetujejo tistim, ki se želijo preseliti v Avstralijo, ter tistim, ki so že v Avstraliji z začasnimi vizumi in želijo tam ostati pa potrebujejo nasvete glede tega, kako podaljšati vizum oziroma dobiti stalnega. »Ker sem tudi sama priseljenka, razumem potrebe svojih strank, saj sem prehodila podobno pot. Večina strank iz Slovenije Avstralije ne obišče pred odobritvijo stalnega vizuma, tako da smo prav mi njihov prvi stik s to državo. Zato si prizadevamo, da bi bil ta prvi stik kar se da zadovoljiv.«
Po besedah naše sogovornice med njihovimi strankami prevladujejo visoko kvalificirani in izkušeni posamezniki ali družine, ki se potem zelo uspešno vključijo v avstralsko okolje.
Tudi Avstralija noče revežev
Vsekakor je treba vedeti, da imajo tisti, ki so v Sloveniji brezposelni (zlasti če so dlje brez dela), precej manj možnosti za selitev v Avstralijo. Razlog je pogoj, da je prosilec za vizum v zadnjih 24 mesecih v svojem poklicu zaposlen vsaj 12 mesecev in da ima urejeno finančno stanje. Poleg tega je mejna starost za odobritev stalnega vizuma 45 let, izjeme glede tega pa so sila redke. Največ priseljencev ima okrog trideset let.
"Selitev je kar velik finančni zalogaj. Sama priprava vlog in postopka stane približno 10.000 avstralskih dolarjev za družino (1 AUD je 0,5 evra). V to ceno so vključene tudi naše storitve. Za samo namestitev je idealno imeti na voljo vsaj okoli 50.000 dolarjev na družino – torej okoli 45.000 evrov. Na ta način se ljudje izognejo hujšim finančnim pritiskom ob namestitvi.
Ta vsota je precej visoka za razmere v Sloveniji, a je navadno zanemarljiva ob razmisleku o tem, kako bo ta naložba vplivala na vaše življenje, ter ugotovitvi, kaj lahko v vaše življenje prinese selitev v Avstralijo in kakšen zaslužek lahko pričakujete," . je prepričana Nataša Shelley, direktorica in registrirana migracijska svetovalka družbe Australia Needs You.com.
Več v Jani št. 30, 26.7.2011