Zgodbe

Sprenevedanje zavarovalnice

Jana
29. 2. 2012, 00.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Z določitvijo, da straši plačajo operacijo šivanja mitralne zaklopke v Londonu, so dekletu resda omogočili normalno življenje - a stiska se je razširila z še dodatnim udarcem po žepu. Zdravstvena zavarovalnica jim ni hotela povrniti niti stroškov operacije v višini tiste, priznane v Sloveniji.

»Ko bomo odprli, bomo videli, kaj bomo naredili: ali zamenjali zaklopko ali naredili plastiko mitralne zaklopke.« Besede srčnega kirurga so močno odzvanjale v glavi gospoda Marčele in njegove žene, še več, bile so znak za alarm, za posvete, za nabiranje informacij. »Bo najina hči z zamenjavo srčne zaklopke invalidka, ki ne bo mogla imeti otrok, ali naj se odločimo za plastiko mitralne zaklopke v Londonu in zagotovimo hčerki zdravje, kot so svetovali nekateri zdravniki?« Odločili so se za slednje. Operacija jih je stala okoli 28.000 evrov, naša ZZZS pa jim ni hotela vrniti manj kot polovico vsote, kolikor bi stala operacija v Sloveniji. Tožili so in izgubili. Tudi zaupanje v zdravstvo in sodne organe.

»Alergičen sem na dve vrsti Slovencev: na nekatere zdravnike in nekatere odvetnike!« je oster in razočaran gospod Marčelo,  oče sedemindvajsetletnega dekleta, ki ji je osebni zdravnik dr. Klim pri enajstih odkril šum na srcu, pri osemnajstih letih so odkrili razklano mitralno zaklopko, pri devetnajstih pa so jo samoplačniško operirali v Londonu. Zelo uspešno.
Zataknilo se je, ko je družina želela, da ji zavarovalnica povrne stroške zdravljenja v tujini, in sicer toliko, kolikor bi stala enaka operacija, če bi jo opravili v Sloveniji. Dekletov oče je jezen. »V Sloveniji le dva sloja služita tako veliko denarja, da ti je slabo. Izkoriščajo bogate in revne,« je razočaran po petih letih boja za pravico. Družina je šla do ustavnega sodišča, to pa je razsodilo, da hčerki niso bile kršene človekove pravice. A oče je že leta 2004 na spletni strani ministrstva za zdravje in EU prebral (in si dokument shranil), da ima zavarovanec pravico uveljavljati povračilo stroškov v tujini, in sicer enako vsoto, kolikor bi znašalo zdravljenje doma. To velja, tudi če je storitev opravljena v tujini, ne da bi jo prej  odobrila matična zavarovalnica. Povrnitev stroškov za nujne zdravstvene storitve je že urejena v okviru koordinacije socialnih sistemov.
Bili smo neuki
Vsa zgodba se je začela z rutinskim pregledom odličnega osebnega zdravnika, ki je pri hčerki zaznal šum na srcu. Nič posebnega, a dovolj za redne preglede na Pediatrični kliniki in za stalen nadzor. Na enem od pregledov so ugotovili, da ima dekle razkol mitralne zaklopke, diagnozo so pozneje potrdili tudi na UKC. »Doživeli smo šok. Nismo vedeli, kaj to pomeni, zato smo začeli iskati informacije in izvedeli, da ta diagnoza pomeni, da lahko začne zaklopka puščati, sčasoma se srce poveča, kar je zelo nevarno in vodi v zamenjavo zaklopke.« Zdravniki še niso vedeli, ali bo potrebna operacija ali bodo zadostovala zdravila, a odtlej sta s polnoletno hčerko hodila na preiskave. »S hčerko smo šli novembra 2003 na UKC in so ugotovili razkol srednjega lista mitralne zaklopke. Prišli smo k srčnemu kirurgu mag. Kosinu. Sprejel nas je in skušal razložiti, kaj naj bi delal. Bili smo neuki, nič nismo vedeli, pa nam je malo razložil, kaj pomeni razkol, na vprašanje, kaj bo naredil med operacijo, pa je dejal, da bo videl, kaj bo delal, potem ko bo odprl. To pomeni, da bi odprl prsni koš, vzel srce, pogledal mitralno zaklopko in se odločil, ali jo bo zašil ali zamenjal.«
Ta terminologija, ta način se je zdel staršem nedopusten, pravi oče. »Odločil sem se, da na mojem otroku ne bodo izvajali eksperimentov – in smo zadevo zaključili, kar se tiče slovenske kirurgije, a seveda šele po tem, ko smo se pogovarjali z zdravniki, prijatelji, ki poznajo tovrstno problematiko. Izvedel sem, da je mogoče razkol mitralne zaklopke zašiti – morda pri nas tega ne znajo narediti dovolj kakovostno, a do teh podatkov nisem mogel priti: rad bi vedel, koliko je bilo leta 2004 operacij z menjavo zaklopke in koliko s šivanjem, plastiko mitralne zaklopke.« Gospod Marčelo dodaja, da so mu odgovorni zatrjevali, da tovrstne operacije v Sloveniji izvaja več kirurgov, »toda leta 2004 je bil, kot mi je takrat povedal dr. Podnar, v Sloveniji samo en takšen kirurg – dr. Kosin.«
Naj bi bil otrok invalid?
Kakšna je razlika med menjavo srčne zaklopke in šivanjem mitralne zaklopke, da so se starši kakor levi borili za slednjo možnost, ki je kirurg ni mogel zagotoviti brez tistega »bomo odprli in se potem odločili«? »Šivanje mitralne zaklopke pomeni, da lahko dekle živi normalno in neobremenjeno, pri zamenjavi zaklopke pa bi morala vse življenje jemati zdravila proti strjevanju krvi, nosečnost bi bila rizična. Kirurg mi je ponudil zamenjavo zaklopke, ponudil mi je, da bo naredil mojega otroka invalida – in jaz naj bi to sprejel?«
Oglasi se še mama: »Na drugi strani, v Londonu, v kliniki The Harley Street, so nam zagotovili, da bodo dekletu pomagali s šivanjem mitralne zaklopke!« Ne poznam roditelja, ki se ne bi odločil v dobro svojega otroka, četudi ga to udari po žepu.«
Kako sploh je dekletova družina prišla do informacij o mogoči operaciji v Londonu? »Dr. Podnar s Pediatrične klinike je odigral zelo korektno vlogo, na štiri oči mi je rekel, da mi ne predlaga, da bi mojo hčer operirali v Sloveniji, to so mi potrdili tudi drugi zdravniki in višje medicinske sestre, pomagal nam je najti bolnišnico za tovrstno operacijo, povedal je, kdo bo dobro operiral. Pediatrična klinika sodeluje s  to londonsko kliniko, mi smo navezali z njimi stik in na temelju dokumentacije in preiskav v Sloveniji so se londonski strokovnjaki odločili, da bodo delali hčerki plastiko –, da ji bodo mitralno zaklopko torej šivali. In bistveno: napisali so, da je takšna operacija zelo dobra naložba v prihodnost hčerke; brez nje bi zaklopka vedno bolj puščala, srce bi slabelo, sčasoma bi bilo treba zaklopko zamenjati. In dodali, da se z malo sreče lahko zgodi, da hčerki nikoli ne bo treba zamenjati srčne zaklopke.« Londonski zdravniki so, skratka, napisali, da srčne zaklopke sploh ni treba zamenjati!

Povrnitev stroškov za zdravljenje v tujini
Na podlagi zadev, ki jih je že obravnavalo Evropsko sodišče, lahko sklepamo, da kadar nacionalna zakonodaja predvideva povračilo stroškov za neko zdravljenje, ima zavarovanec pravico, da uveljavi povračilo stroškov, toliko, kot bi znašali doma. To velja, tudi če je bila storitev opravljena v tujini brez predhodne odobritve matične zavarovalnice. Povrnitev stroškov za nujne zdravstvene storitve je že urejena v okviru koordinacije socialnih sistemov.
Vir: Ministrstvo za zdravje (zadnja sprememba: 7. 7. 2004)


Več v Jani št. 9

Tekst: MIŠA ČERMAK, foto: IZTOK DIMC

Zanimivosti

tenis žoga1
V hladnih mesecih

Teniška žogica na vrtu lahko pozimi reši življenje živalim

otroci tekmujejo, medalja
Obšolske dejavnosti

Tekmovanje daje otroku priložnost za ocenjevanje svojih sposobnosti

zračenje
Zračenje prostorov

Ne tvegajte okužb in alergij zaradi slabega zraka

profimedia-0941886169
Fotografija dneva

Pande zasedle letališče v Hongkongu

rep49-2024_naslovka
Zanimivosti

Lovci na upokojence: politična ozadja upokojenskih strank Vlada Dimovskega, Karla Erjavca in Pavla Ruparja

Andrej Vodušek, Sanja Brezočnik, Nejc Tisu, Štefan Šarkezi, Rok Pintar, Filip Koza
Pomembne mejnik

Rekord za Radio 1 80's: Slovenci vse bolj obožujemo hite iz osemdesetih