Zgodbe

Vreme nas spravlja ob živce

Renata Ucman
3. 4. 2013, 09.21
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Zime z več kot metrom snega smo se že odvadili, ko nas je doletela letošnja, tretja najbolj zasnežena v zadnjega pol stoletja!

In to potem, ko smo januarja  v Ljubljani doživeli vročinski rekord – temperaturo zraka plus 16,3 stopinje Celzija! Obenem je sonce v prestolnici v vseh zimskih mesecih sijalo le pol toliko časa, kot je značilno za to obdobje. So to nič kaj dobri obeti za prihodnost?

Da, klimatologinja prof. dr. Lučka Kajfež Bogataj z Biotehniške fakultete pravi, da se bodo ekstremni vremenski dogodki gotovo še stopnjevali, in to ne le s preveč snega ali premalo sonca, temveč tudi v obliki tropskih ciklonov in tornadov. Vreme že povzroči stokrat več žrtev kot vse vojne skupaj in tisočkrat več kot terorizem! Zato bo treba začeti jemati opozorila meteorologov skrajno resno.

Ne, ni še treba kupiti snežnega pluga

»Letošnja zima je bila vse prej kot povprečna. Nadpovprečno mokra in snežena, s premalo sonca, ni pa bila posebej hladna. V Ljubljani smo na primer že 5. januarja letos izmerili kar plus 16,3 stopinje Celzija, to je bil nov absolutni januarski vročinski rekord. Najnižjo temperaturo v letošnji zimi smo v Ljubljani izmerili decembra lani, in to le minus 10 stopinj Celzija. Letošnja zima zaseda tretje mesto  med najbolj zasneženimi v  zadnjih 50 letih. Bolj sneženi sta bili le še tisti v letih 1968/69 in 1969/70. Takih zim smo se že odvadili,« pripoveduje Kajfež Bogatajeva  Se jih bomo morali v prihodnje spet navaditi? »Ne, letošnja zima je bila bolj izjema kot ne. Vse napovedi kažejo na toplejše zime s sicer več padavinami, a to pomeni več dežja kot snega. V visokogorju seveda lahko pade tudi več snega, če bodo zime toplejše. Toplejši zrak sprejme več vodne pare in zato je lahko snežna odeja v visokogorju potem debelejša.«

Vsaj pred pomladno sušo smo varni

»Zime so pri nas s klimatološkega vidika najbolj suh letni čas. Februar in marec sta znana kot meseca z najmanj padavinami. Letos pa je bil že februar ekstremno moker. Marsikje je padlo tudi trikrat več padavin kot v povprečju. Zadnjih trideset let beležimo vztrajno manjšanje količine padavin pozimi, zato je letos ekstrem še toliko presenetljivejši. To je sicer dobrodošla zaloga vode v tleh, obnovila pa bo tudi raven podtalnice, ki nam v Sloveniji že dolgo upada. Kmetom se ne bo treba spopadati s pomladno sušo. Tudi reke bodo imele dovolj vode in veseli bodo tudi hidroenegetiki. Žal pa razmočen teren lahko povzroči plazenje tal, če bo tudi pomlad tako radodarna z dežjem.« Nevarnost za kaj takega ni majhna, saj ocenjujejo, da so na kar 43 odstotkih slovenskega ozemlja tla potencialno nestabilna.


Več preberite v tiskani Jani (št. 14, izid: 2.4.2013).

Estrada

Ansambel bratov Poljanšek z Rudijem Poljanškom v ozadju.
50. letnica

Koncert Veselo v Kamnik – na Veseljaku to nedeljo ob 20.00

svetlana-makarovic, presernova-nagrada
Po četrt stoletja

Foto: Svetlana Makarovič »končno« prejela Prešernovo nagrado

Posnetek zaslona 2024-12-02 124801
Kralj svoje kuhinje

Rok Stubičar prepričal Ajdo, da je pečenka iz potrebušine izvrstna jed

praznujteznami_FB_IGstory
"Hitri prsti"

Praznujte z Aktualom v Stožicah!

Zvezdana Mlakar
Tisti dnevi v mesecu

(Video) Zvezdano Mlakar je seksualna energija vlekla k soigralcu

Janezi, Tivoli
Novoletni festivalček smeha

Janezi se po dvakrat razprodanem Tivoliju odpravljajo na turnejo

Zanimivosti

spomin, pozabljivost, demenca
Hujšamo

Dieta z zimsko hrano, ki izboljša razpoloženje in zašili sive celice

parfum, darilo, prazniki, bozic, december, soliver
Zanimivosti

Izberite vonj, ki bo pisan na kožo

IMG_29BC6AFF4E04-1
Zanimivosti

Ko si invalid, se pri ljudeh zabriše realen pogled na tvoje delo

tenis žoga1
V hladnih mesecih

Teniška žogica na vrtu lahko pozimi reši življenje živalim

otroci tekmujejo, medalja
Obšolske dejavnosti

Tekmovanje daje otroku priložnost za ocenjevanje svojih sposobnosti

zračenje
Zračenje prostorov

Ne tvegajte okužb in alergij zaradi slabega zraka