Nasveti

Vse o dolgotrajni oskrbi po novem

Jelka Sežun, jelka.sezun@jana.si
14. 1. 2025, 06.30
Deli članek:

Lani je prvič odgnala nežna rastlinica, ki bo, tako upamo, z leti postala mogočno drevo: začel se je uresničevati Zakon o dolgotrajni oskrbi (ZDO) iz leta 2023, dolgo pričakovani dokument, ki naj bi nam vsem zagotovil varno starost in vso pomoč, ki jo bomo takrat potrebovali. Letos drevesce dobiva nove poganjke, zgodba se zapleta, zato ponujamo prijazen vodnik, ki pojasnjuje, kaj vam (ali vašim svojcem) pripada, kaj nove storitve pomenijo in kako priti do njih.

Shutterstock
Nove pravice in nova obveznost

Zakon, sprejet leta 2023, se bo uveljavljal postopoma, prvo spremembo je prinesel z lanskim januarjem, ko je uvedel oskrbovalca družinskega člana. To pomeni, da družinski član, torej sorodnik ali partner, ki nudi oskrbo upravičencu do dolgotrajne oskrbe (uvrščen mora biti v eno od dveh najvišjih kategorij, 4. ali 5.) in je zaradi tega »zapustil trg dela« (se odpovedal službi), za to prejema 1,2-kratnik minimalne plače, ima pravico do 21 dni dopusta (oskrbo varovanca za ta čas prevzame DSO) in usposabljanja. Doplačila so ukinjena, prav tako država obljublja, da se ne bo usedla na premoženje uporabnika.

Ni šlo gladko, predvsem pa ne hitro. V slabem letu so CSD-ji prejeli več kot 1600 vlog za oskrbovalca družinskega člana, ugodno so jih rešili dobro polovico, zaradi zapletenega postopka in zapletov z informacijskim sistemom je šlo zelo počasi, zaradi zelo visokega vstopnega praga za oskrbovance (ki ga mnogi niso dosegali) pa so dobro tretjino kandidatov morali zavrniti. Ocenjujejo, da imamo trenutno okrog tisoč oskrbovalcev.

Pa še nekje se je prav grdo zapletlo: statusa oskrbovalca niso priznali upokojencem, čeprav so (predvsem) upokojenke največja skupina neformalnih oskrbovalcev. Ali v prevodu: za oskrbovance največkrat skrbijo njihove žene, partnerke ali hčerke, a če so tudi same že upokojene, jim država, ki si zakon razlaga zelo črkobralsko (da ne izpolnjujejo pogoja, da morajo zapustiti trg dela, saj so trg dela ob upokojitvi že zapustile, na primer), odreka to, kar jim je bilo namignjeno, da naj bi dobile, torej dopust, 1,2-kratnik minimalca (ali 1,8-kratnik, če skrbijo za dve osebi) in ob tem še 40 odstotkov pokojnine, ki pripadajo tistim, ki se v pokoju reaktivirajo. Iz novele zakona, sprejetega tik pred koncem lanskega leta, je vse to izpuhtelo. Upokojene oskrbovalke tako še naprej brezplačno pomagajo svojcem, ob hudem pomanjkanju kadra pa hkrati neprostovoljno lajšajo tudi breme države. Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac je zagotovil, da mora stvari požegnati ekonomsko-socialni svet, potem pa naj bi februarja, menda, stvar vendarle uredili.

Letos prihaja še več novosti: vzpostavitev vstopnih točk, uvedba prispevka za dolgotrajno oskrbo, začetek uveljavljanja pravic do dolgotrajne oskrbe v DSO, na domu, oskrbe na daljavo in do denarnega prejemka. Bomo vse razložili.

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 2, 14. januar 2025.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!