Nasveti

Kakšno leto nas čaka? Mokro in hladno ...

Katja Božič
6. 1. 2025, 18.00
Posodobljeno: 7. 1. 2025, 10.47
Deli članek:

Ker se je agronomka Fanči Perdih v ritme narave tako zelo poglobila, so njena predvidevanja neverjetno točna in jih vsi tisti, ki obdelujejo svoje vrtičke, komaj čakajo. Povprašali smo jo, kaj ugotavlja za prihodnje leto.

Shutterstock
Kakšno leto nas čaka?

Naša sodelavka agronomka Fanči Perdih je poznavalka biodinamične pridelave, svetovalka za ekološko zelenjadarstvo in ustanoviteljica slovenske ekološke semenske hiše Amarant, v reviji pa nas vsak teden preseneča z odlično razlago načrta del na vrtu, ujetega v ritem narave za prihajajoči teden, ki ga razbere iz setvenega priročnika po Mariji Thun. Ta skriva toliko modrosti, znanja, skrivnosti in namigov, da bi se človek za to moral posebej izobraziti. Fanči se smeji, da se je prebila do drugega razreda in da zna morda razbrati polovico vsega zapisanega. Ker se je v ritme narave tako zelo poglobila, so njena predvidevanja neverjetno točna in jih vsi tisti, ki obdelujejo svoje vrtičke, komaj čakajo. Zato smo jo povprašali, kako ji to uspeva in kaj ugotavlja za prihodnje leto.

Mateja J. Potočnik
agronomka Fanči Perdih

Pokojna nemška biodinamična svetovalka Marija Thun je začela setveni koledarček leta 1962 izdelovati na podlagi lastnih opažanj, astrologije in idej antropozofa Rudolfa Steinerja o biodinamičnem kmetovanju. »Biodinamiki ga uporabljamo za delo na vrtu in njivah, za delo z rastlinami in živalmi. Pomaga nam spremljati razmere v naravi, ki jih sicer ne zaznamo ali prepoznamo. V priročniku pa iz postavitve Lune in planetov v povezavi z ritmi narave razberemo trenutno stanje. Premikanje planetov v našem Osončju pred zodiakom spreminja položaje na Zemlji in vsaka sprememba je impulz za novo spremembo,« pravi Fanči.

Ali res deluje?

Ko se je prvič srečala s setvenim priročnikom, jo je zanimalo, ali res deluje. »V svojem vrtu sem poskušala delati čim bolj po navodilih, ki sem jih razbrala kot nepoznavalka. Prvo leto sem ugotovila, da sem glavnino del opravila v nepravem času, ker sem šele zvečer ugotovila, kaj bi morala delati tisti dan. Ena izmed večjih napak je recimo bila, da sem zalistnike paradižnika obirala na dan za list in se tako prvič srečala z glivicami, ki so zelo aktivno napadle moje paradižnike. Ko sem takrat vprašala izkušene biodinamike, kaj sem naredila narobe in kako si lahko pomagam, so mi odgovorili, da se oni s tem ne ubadajo, ker če se držijo koledarja, s tem nimajo težav. Meni ta razlaga ni bila dovolj. Zanimalo me je, zakaj se je to zgodilo in kako lahko tako napako popraviš, saj smo vsi zmotljivi. Tako sem spoznala, da se moram organizirati drugače. V priročnik sem naredila načrt za prihodnji teden in si ga postavila na nočno omarico, da sem naslednji dan, preden sem šla v službo, pogledala, kaj bom delala tisti dan. Tako sem ujela ritem in dohajala dela po svojem načrtu. Ker so se rastline dobro odzvale na novo organizacijo in delo v pravilnih ritmih, sem imela kar naenkrat vse gredice obdelane. Ugotovila sem, da se moram vsak dan ukvarjati samo s tistim delom vrta, ki sem ga morala obdelati v ritmu, aktivnem za tisti dan.«

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana,  št. 1, 7. januar 2025.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!