Če le imate možnost, je seveda najboljša juha iz doma vzgojene kokoši, naslednja najboljša možnost je piščančja juha iz domačih ali vsaj bio piščancev.
Za uživanje v njenih koristih uporabimo dele, ki vsebujejo poleg mesa tudi kosti (noge s kremplji, vrat, grodnica), kajti med kuhanjem se v juho sprostijo minerali, ki jih je v kosteh več kot v mesu. V juho damo kuhat tudi notranje organe, kot sta srce in mlinček, ker so tudi ti bogati z minerali. Če nič od tega nimamo na voljo, pa skuhamo juho iz piščančjih prsi s kostjo ali piščančjih beder.
Ne marate vonja po kokoši?
Veliko ljudi ne mara te juhe zaradi vonja po kokoši. Tem priporočam, naj poskusijo kombinirati kokošje in goveje meso. Pred kuho naj tudi odstranijo vso kožo in vidno maščobo. Tudi sama ne maram kokošjega vonja. V lonec dam najprej meso, kosti, organe in vode ravno toliko, da je vse prekrito, zavrem, kuham še približno 15 minut, nato vodo zavržem ter na cedilu splaknem meso in kosti. Če se mi zdi vonj po kokoši še vedno močan, postopek ponovim, šele nato dam v lonec poleg kokoši jušno zelenjavo, začimbe in vodo ter začnem kuhati juho.
Sestavine
- od 0,5 do 1 kg kokošjega ali piščančjega mesa, kosti ...
- 1 čebula
- 2–3 stroko česna
- od ¼ do 1/2 gomolja zelene
- šopek svežega peteršilja
- 2 korenčka
- lahko tudi 1 manjši por ali korenina peteršilja – ni pa nujno
- sol in poper v zrnju po okusu
- 1 žlička domače vegete ali jušne kocke
- po želji še malce nastrganega muškatnega oreška, lovorjev list
- če imate, dajte zraven kuhat košček parmezanove skorje, ki naredi juho še okusnejšo
- 4 l vode
- za zakuho: 1 jajce
Priprava
1. Vse sestavine damo v lonec v hladno vodo, zavremo, nato plamen zmanjšamo in počasi kuhamo še od 1,5 do 2 uri, dokler ni meso mehko in gre lepo od kosti.
2. Nato juho precedimo. Meso oberemo s kosti in vrnemo v juho. V čisto juho lahko zakuhamo rezance, žličnike, vlivance, testenine ... Preden postrežemo, potresemo s sveže sesekljanim peteršiljem ali drobnjakom.
Zakuha z jajčnimi vlivanci
V skodelici z vilicami stepemo eno jajce, dodamo ščepec soli, in ko čista juha ponovno zavre, vlijemo vanjo stepeno jajce in malo mešamo, da zakrkne. Odstavimo in postrežemo.
ZANIMIVOST
Znani pregovor »stara koka, dobra supa« (stara kokoš, dobra juha) nima znanstvene osnove. Včasih so pač stare kokoši, ko so nehale nesti jajca, uporabili za juho. Ker je bilo njihovo meso bolj žilavo in trdo, so juho kuhali dlje, zato je bila tudi okusnejša. Kokoši nesnice so navadno tudi drobne in so kuhali kar celo kokoš ter nato meso obrali s kosti.
Še več slastnih receptov vas čaka v reviji Jana, št. 46, 12. november 2024.