Umetna inteligenca lahko napove tveganje za raka dojk
Uporaba umetne inteligence (UI) je v medicini povzročila velik preskok. Rak dojk pri tem ni izjema. Preizkušanja na tem področju so prinesla že marsikatero obetavno odkritje. Tako UI, denimo, lahko napove tveganje za raka dojk prek t. i. zombi celic. Študija Univerze v Københavnu, objavljena v reviji The Lancet Digital Health, je pokazala, da je tehnologija umetne inteligence veliko boljša pri napovedovanju tveganja raka kot trenutna klinična merila. Raziskovalci so jo uporabili za iskanje poškodovanih celic, ki so pokazateljice tveganja za raka. To je še kako pomembno, saj z dobrim modelom lahko že nekaj let vnaprej ugotovijo, kdo je v kar petkrat večji nevarnosti, da zboli za rakom dojk.
Najboljši čas dneva za zdravljenje raka
Kako učinkovita so zdravila, je odvisno od mnogih dejavnikov, vključno z uro, ko jih jemljemo. Naše telo namreč ne deluje vedno enako, ampak sledi ciklu, ki ga določa naša notranja ura, poimenovana cirkadiani ritem. Ker pa je ta pri vsakem posamezniku drugačen, je težko prilagoditi razpored zdravil telesni uri posameznega bolnika. Tudi posamezne celice se različno odzivajo na zunanje vplive v različnih obdobjih dneva. To je zelo pomembno za kemoterapijo, saj je ta najučinkovitejša, ko se tumorske celice delijo. Doslej tega odkritja medicina ni učinkovito izkoriščala. Raziskovalci na Charité – Universitätsmedizin Berlin so zdaj razvili metodo za določanje optimalnega časa zdravljenja raka na podlagi celičnih linij raka dojke. Ekipa je opazovala celice bolnic s trojnim negativnim rakom dojk, ki je zelo agresiven, na voljo pa je le malo učinkovitih zdravil. Odkrili so, na primer, da ima kemoterapevtsko zdravilo 5-fluorouracil (5-FU) največjo učinkovitost proti določeni liniji rakavih celic med osmo in deseto uro zjutraj. Ta pristop bi lahko uporabili za ustvarjanje podrobnih profilov za različna zdravila in različne vrste rakavih celic, kar bi bistveno izboljšalo učinkovitost zdravljenja.
Druga faza preskušanja cepiva proti raku dojk
Konec septembra je podjetje Anixa Biosciences objavilo načrte za začetek druge faze kliničnega preskušanja svojega cepiva proti raku dojk. V tej fazi bodo ocenili učinkovitost cepiva v kombinaciji s kemoterapijo in zdravilom Keytruda. Raziskovalci na kliniki Cleveland so identificirali beljakovino, imenovano alfa laktalbumin, ki je prisotna le v zdravem tkivu dojk in nastaja ob dojenju ter se pozneje »upokoji«. Vendar pa se pojavlja pri številnih vrstah raka dojk, vključno z agresivnim in smrtonosnim trojnim negativnim rakom dojke. Klinično preskušanje prve faze cepiva proti raku dojke je prineslo obetajoče rezultate, v drugi fazi pa bo lahko vključenih še več bolnic. Študija se bo začela naslednje leto in trajala od dve do tri leta. Če se bo cepivo izkazalo kot učinkovito pri preprečevanju ponovitve bolezni, bi to lahko pomenilo razvoj prvega cepiva tudi za preventivo. Eno in drugo pa bi bilo nič manj kot revolucionarno.
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 41, 8. oktober 2024.