Nasveti

Opičje koze: Kdo se mora cepiti?

T. N. S.
28. 8. 2024, 03.00
Posodobljeno: 28. 8. 2024, 09.32
Deli članek:

Potem ko so na Švedskem potrdili prvo okužbo z novo različico opičjih koz izven Afrike, je ta bolezen zaskrbela širšo Evropo. In čeprav je pretiran strah pred okužbo odveč, je le treba ravnati pametno ter se pred njo zaščititi, če bi vas lahko ogrožala.

revija Jana
Opičje koze

Zaradi izbruha mpoxa – opičjih koz, ki ga povzroča nov, bolj nalezljiv podtip virusa, je Svetovna zdravstvena organizacija sredi avgusta razglasila javnozdravstveno grožnjo mednarodnega pomena. Opičje koze bi se lahko znova razširile po svetu in predstavljale tveganje v več državah, so opozorili.

Opičje koze so nalezljiva bolezen, ki jo povzroča virus mpox. Do leta 2022 je veljalo prepričanje, da se ta lahko prenese le z živali na človeka, ne pa tudi med ljudmi. Maja 2022 pa se je v Evropi začel velik izbruh virusa, ta ni preskočil z živali, ampak s človeka na človeka z dotiki, poljubljanjem, oralnimi, vaginalnimi in analnimi spolnimi odnosi. NIJZ zato opozarja, da so med ranljivejšimi skupinami moški, ki imajo spolne odnose z moškimi, osebe, ki imajo spolne odnose s priložnostnimi partnerji, in osebe, ki imajo več spolnih partnerjev. O cepljenju naj premislijo tudi tisti, ki prejemajo sredstva proti okužbi z virusom HIV, in seveda tisti, ki bodo potovali  na ogrožena območja ali se srečevali z ljudmi s teh območij. To so Kongo, Burundi, Ruanda, Uganda, Centralnoafriška republika, Kamerun in Kenija.

Kje se lahko cepimo?

Od okužbe do izbruha bolezni lahko mine tudi do 21 dni, najpogosteje pa se bolezen pojavi med 6. in 16. dnevom po okužbi. Za bolezen so značilni zvišana telesna temperatura, glavobol, bolečine v mišicah, otekle bezgavke, mrzlica in izčrpanost. Praviloma bolezen spremlja tudi izpuščaj, ki se pogosto začne na obrazu in nato razširi na druge dele telesa, vključno s spolovili. Izpuščaj je najprej podoben noricam, pozneje se na njem naredi krasta. Bolezen je sicer običajno blaga in brez zapletov, izzveni pa v nekaj tednih. Težjemu poteku so bolj izpostavljene nosečnice, ljudje z oslabljenim imunskim sistemom in majhni otroci.

Cepljenje proti opičjim kozam opravljajo samo ambulante na območnih enotah NIJZ, in sicer v Ljubljani, Mariboru, Celju, in v  ljubljanskem UKC. Preventivno se je treba cepiti dvakrat v presledku štirih tednov, če sumite, da ste bili virusu že izpostavljeni, pa bo dovolj en odmerek cepiva, in sicer čimprej, najbolje v štirih dneh do največ 14 dni po morebitnem stiku z okuženim. Cepljenje proti opičjim kozam je, če spadate med ogrožene skupine, brezplačno.

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana,  št. 35, 27. avgust 2024.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!