Nasveti

Koristni nasveti Alfreda Vogla za zdravje

L.J.
25. 8. 2024, 07.00
Deli članek:

Mlada leta so pogosto nerodna leta. Hitro se lahko pripeti neprijeten dogodek, ko je treba znati pravilno odreagirati. Ljudski zdravnik Alfred Vogel je bil poln koristnih nasvetov, kaj storiti ob najrazličnejših zdravstvenih zapletih: opeklini, zvinu, odrgnini, celo če v grlo po nesreči piči čebela ali osa. Tekst: L. J.

dreamstime
fotografija je simbolična

Žal ne moremo vedno preprečiti, da bi se naši najmlajši poškodovali, lahko pa se opremimo s čim več koristnega znanja, da jim ob takšnih dogodkih pomagamo po svojih najboljših močeh.

Opeklino nemudoma namočite v mrzlo vodo

»Pri opeklinah in oparinah na rokah in nogah pordela mesta takoj namočite v mrzlo vodo. Na preostalo telo polagajte mrzle obkladke. Mehurjev ne smete odpirati, da ne bi prišlo do okužbe. Opekline tretje stopnje mora takoj oskrbeti zdravnik, da se izognemo komplikacijam. Zelo dobro se obnese tudi šentjanževo olje,« piše v letošnji novi in dopolnjeni izdaji priročnika Ljudski zdravnik, v katerem je zbrana bogata zakladnica nasvetov Alfreda Vogla.

S sirotko se rana hitreje zaceli

Prvo pravilo oskrbe vsake rane je, da si pred kakršnimkoli stikom z njo roke temeljito umijemo. Zadnje, kar potrebujemo pri rani, je, da se v njej naberejo klice, ki bi povzročile še dodatno vnetje in zaplete. Površinske rane speremo z mlačno vodo, nato pa obvezno preverimo, da v rani niso ostali tujki (pesek, prah ...). Če je v rani kakšen košček ujet globlje pod kožo, je nujen obisk zdravnika. V nasprotnem primeru pa rano obvežemo in spremljamo proces celjenja. Alfred Vogel pri opraskih in ranicah, ki se nerade celijo, svetuje uporabo zgoščene sirotke, ki naj bi bila izvrstno čistilo. »Nato rano posipamo z biološkim kalcijevim praškom, preko katerega dve noči zapored damo skuto.«

Otroku z drisko ponudite nastrgana jabolka

Če ima drisko manjši otrok, mu ponudite nastrgana jabolka. Večjim otrokom damo preprosto presne ovsene kosmiče. Morajo jih dobro zgristi in premešati s slino, hkrati pa naj kolikor je mogoče dolgo ne uživajo druge hrane. »Pri bolj trdovratni driski pomaga ena preprosta rastlina skoraj vedno, in sicer tista, ki tudi zaustavlja krvavitev – tj. grižni koren ali srčna moč (Potentilla erecta). Pomaga lahko tudi 'čajna pavza'. Glede na starost dajemo otroku le čaj od 6 do 12 ali 24 ur. Primerni so: čaj alpske ali navadne plahtice, borovničevih listov, žajbljev čaj, čaj islandskega lišaja ali čaj gosji petoprstnik, učinkuje tudi čaj srčne moči.« Če driska kljub naravni prvi pomoči ne izzveni, je seveda nujen obisk zdravnika, sicer lahko otroci dehidrirajo.

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 34, 20. avgust 2024.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!