Prvi pogoj za zdrave lase je uravnotežena prehrana, drugi korak pa ustrezna nega – umazanija in znoj, ki se poleti oprimeta lasišča, lahko povzročata nastanek prhljaja, vnetja, srbenja ... Vse naštete nadloge lahko preprečimo z domačimi pripravki.
Tulsi (sveta bazilika), sirotka in med
Sirotka je odlična izbira za vaš jedilnik, nekateri pa jo zaradi vsebnosti beljakovin nanašajo tudi na lasišče. Je naravni vlažilec, ki poskrbi za ustrezno hidracijo lasišča, kar preprečuje nadležno srbenje. Sirotkine beljakovine blagodejno okrepijo poškodovane lase. Dodajmo ji tulsi, ki deluje protivnetno in protibakterijsko, zato ščiti lasišče pred infekcijo. In med, ki ščiti lasišče pred izsušitvijo in skrbi za dolgotrajno navlaženost. Vse tri sestavine skupaj lasem dajejo tudi svež lesk.
V posodi natrimo 5–6 listov svete bazilike, dodajmo žlico ali dve sirotke in žlico medu ter zmešajmo. Če pri roki nimamo svete bazilike, uporabimo samo sirotko in med. Masko nanesimo na lase in lasišče, počakajmo 30 minut, nato sperimo s hladno vodo, med spiranjem pa z nežnimi krožnimi gobi masirajmo lasišče. Masko uporabljamo dvakrat tedensko.
Riževa voda
Riževa voda je za nego las v rabi že od davnine. Še posebej koristna je za nego dolgih las, saj poskrbi za njihovo čvrstost. Riževa voda pomaga odstraniti z lasišča tudi odvečno maščobo.
Oplaknjen riž damo v posodo, dolijemo vodo in pustimo, da se namaka od 30 minut do nekaj ur. V tem času voda vase vsrka vse koristne sestavine iz riža. Precedimo in v posodo ulovimo riževo vodo. Uporabimo ob vsakem umivanju las – ob zadnjem spiranju z riževo vodo prelijmo lasišče in celotno dolžino las: z masažnimi gibi jo nežno vtrimo v lasišče. Masko pustimo delovati 10–20 minut, nato jo sperimo z mlačno vodo.
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 32, 6. avgust, 2024.