Meduze, prozorna bitja, ki nonšalantno plavajo tudi po Jadranskem morju, so zanimive, če jih opazujemo od daleč, zagotovo pa si jih ne želimo srečati čisto od blizu. Vse sicer niso strupene, a če jih med sabo ne ločimo, ni pametno preizkušati sreče. Ožig meduze je zelo boleč, po prvotni rdečici se pojavijo mehurji in opekline. Če se temu pridružijo slabost, vrtoglavica, težko dihanje ali izguba zavesti, je obisk zdravnika nujen.
Pazi, kompasni klobučnjak!
Zagotovo je med meduzami, ki se ji želimo izogniti, strupeni kompasni klobučnjak. Njegov rumeno-beli klobuk z rjavimi progami ima premer 40 centimetrov, lovke, ki se skrivajo pod njim, pa so še daljše – vse do enega metra. Letos so tega nevarnega ožigalkarja že opazili na Cresu, občasno pa priplava tudi v Istro. V lovkah ima na tisoče pekočih celic, s katerimi vam bo ob srečanju brez zadržka pokazal, da ste mu prišli preblizu.
Av, boli!
»Meduze na naši koži ustvarijo kemično opeklino, zato njenega ožiga ne moremo primerjati s pikom čebele,« opozarja Savina Atai in poudarja, da je prav zato izjemno pomembno, da poskrbimo za ustrezno prvo pomoč. »Sploh če ste alergik.« Strokovnjaki svetujejo, da si prizadeti predel čim prej dobro speremo z morsko vodo. Spiranje s sladko vodo odsvetujejo, saj še okrepi izločanje strupa na ožganem mestu in posledično še hujšo bolečino. Savina Atai pa poroča, da ji je obakrat zelo pomagal njen protokol, in sicer si je najprej z res vročo vodo spirala opeklino celih 20 minut. »Nekateri si opečeni del namažejo s peno za britje in ‘pobrijejo’, da odstranijo strup. Nekateri dajo nanj lepilni trak in potem na hitro odlepijo strup. Ali pa ga ‘pomažejo’ s peskom. Spet drugi dajo nanj sodo bikarbono,« našteva, kaj vse počnejo domačini na Visu. Nikar pa si ožigalk, ki so vam ostale na koži, ne odstranjujte z roko! Uporabite rokavice ali pinceto.
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 30, 23. julij, 2024.