Uporabimo lahko cvetoča zelišča kot v našem primeru: ognjič, kamilico in plahtico, ki jih kombiniramo z zelenimi zeliščnimi poganjki in listi. Prav lepi pa so tudi šopki le iz listov zelišč ali zeliščnih poganjkov. Zelišča se tako razlikujejo po obliki, teksturi, odtenkih zelene ali srebrno zelene, da je tudi šopek le iz zelišč brez cvetov lahko prav lep in zanimiv.
Vaza, videz: tale mali, skromni šopek se bo podal na kuhinjsko mizo, okensko polico ali kuhinjski pult. Drobni rumenozeleni cvetovi plahtice so njegova osnova. Oko pritegnejo veseli, oranžni cvetovi ognjiča. Za pestrost poskrbijo drobni beli cvetovi kamilic. Veliki listi plahtice in svetlo zeleni poganjki mete pa ustvarijo kontrast in povežejo šopek v harmonično celoto.
Rastline
1. Plahtica (Alchemilla mollis) – trajnica z lepimi dlanasto razcepljenimi listi. Na nazobčanem listnem robu se rade naberejo kapljice rose, kar je videti zelo lepo, kot biserčki. Cvetovi so rumeno zeleni, drobni, sestavljeni le iz čašnih listov in združeni v navidezne kobule. Rastlina je znana in cenjena v ljudskem zdravilstvu kot zelišče za ženske težave. Sprošča krče, zato pomaga pri boleči menstruaciji, priporočajo jo tudi pri belem toku in za lajšanje težav v meni.
Zelo pa je uporabna tudi v cvetličarstvu. Njeni lepi listi so dobra osnova in ozadje bolj pisanim cvetlicam. Drobni cvetovi se obdržijo v vazi zelo dolgo. So res prijetne rumenozelene barve in se zato podajo v vse šopke. Odlična družba so razkošnim cvetovom vrtnic, potonik …
2. Ognjič (Calendula officinalis) – je enoletna zdravilna rastlina. Z lahkoto jo iz semen vzgojijo na svojem vrtu tudi neizkušeni. Cvetove uporabljamo v zdravilstvu in naravni kozmetiki. Na zelenjavnem vrtu je dober sosed, saj odganja talne škodljivce. Prav tako, kot je ognjič koristen, je tudi okrasen. S svojimi žarečimi rumenimi in oranžnimi cvetovi nas bo razveseljeval od maja pa do prve slane. Poleg običajnih ognjičev obstajajo različice s polnjenimi cvetovi.
Cvetovi ognjiča se v vazi obdržijo vsaj teden dni. Nabrati jih moramo, ko so tri četrt razprti.
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 30, 23. julij, 2024.