Nasveti

Težka čustva so seme bolezni

Lara Jelen
2. 11. 2023, 06.00
Deli članek:

Če želimo zdrav vrt in zdrave pridelke, bo treba narediti še korak naprej in poskrbeti tudi za zdrave, neonesnažene misli. Kako misli ustvarjajo bolezni in kje lahko primemo za vajeti ter obvladamo toksično čustveno ropotuljo, zaradi katere lahko resno zbolimo, nam je v predavanju za društvo Samooskrbni.net razložila naturopatinja Simona Domjan.

Shutterstock
Misel velja za najvišjo obliko vibracije, zatorej ima najvišjo frekvenco.

Mnogi naturopati, ki na zdravje gledajo celostno, so prepričani, da so toksična čustva prvi vir vseh bolezni. Tudi v tradicionalni kitajski medicini verjamejo, da so glavni strup za zdravje naša lastna nepredelana čustva. Če se jim naučimo prisluhniti, jih zaznati in poskrbeti, da tista najbolj toksična ne prevladajo, je to zelo dobra naložba v našo zdravo prihodnost. Vsako čustvo ima namreč svojo frekvenco, pravi Simona Domjan. »Ko se frekvence in vibracije srečajo s frekvencami in vibracijami organov v telesu, povzročijo resonanco. Kadar je resonanca negativnih čustev prepogosta ali premočna, lahko ošibi organe. Temu pravimo emocionalni toksini. Po drugi strani pa lahko resonanca, ki jo povzročijo pozitivna čustva in uravnotežene misli, okrepi in zdravi notranje organe. Na lestvici frekvenc se najvišje uvrščata ljubezen in hvaležnost, slednji vibrirata zelo visoko, tako kot zdravje.«

Jočejo pogumni

»Ko se pogovarjamo o toksinih, pogosto govorimo o odvajanju blata in urina, o emocionalnem odvajanju pa skoraj nič. Dober primer emocionalnega odvajanja je jok. Žal naše družbene norme jok že od nekdaj klasificirajo kot šibkost, čeprav ni tako. Predolgo so nas že od mladih nog učili, da se ne smemo jokati. Skrajni čas je, da preobrnemo to miselnost in povemo otrokom, da jočejo pogumni. Jok ni nič slabega, z njim si pomagamo, da se toksini ne nalagajo v telesu,« poudarja naturopatinja.

Se neradi objemate?

Po načelih tradicionalne kitajske medicine je v vsakem letnem času v ospredju določen organ, ki je takrat najbolj dovzeten za to, da ga okrepimo, lahko pa tudi ošibimo. Jeseni so to pljuča, ki so povezana s čustvom žalosti. Če smo predolgo žalostni, se lahko to čustvo preobrazi v jezo. Zato je pomembno, da smo sposobni odpustiti zamere in morebitne krivice, da ne zapademo v vlogo žrtve. Kadar so naša pljuča v ravnovesju, občutimo pogum, odpuščanje, hvaležnost in moč.

Čustva, kadar so pljuča v neravnovesju: intenzivna žalost, potrtost, nezanimanje, nekontroliran jok, dolgotrajno gojenje zamere, pretirana navezanost, kopičenje in nizka samopodoba.

Simptomi neravnovesja pljuč: zbujanje med 3. in 5. uro zjutraj, zasoplost, utrujenost, kašelj, vse respiratorne in kožne bolezni, virusne in bakterijske okužbe, kronični prehladi, kronična žalost, tesnoba, depresija, zamere, prevelika navezanost na ljudi, nezmožnost odpuščanja. Za ljudi z deficitom pljuč je značilno, da se neradi objemajo, drugi jih pogosto označujejo za hladne.

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 44, 30. oktober, 2023.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!