Nasveti

Delajmo manj, naredimo več

jk
9. 7. 2023, 09.00
Posodobljeno: 9. 7. 2023, 11.43
Deli članek:

Pogosto ljudje, ki pridejo kot turisti iz razvitih krajev z visoko delovno storilnostjo v manj razvite kraje, dobijo vtis, da domačini ne delajo. Opazijo žensko, ki celo večnost ždi ob oknu in gleda skozenj, družino na sprehodu, ljudi, ki se nenehno ustavljajo, da pozdravijo mimoidoče znance ... Ne le prostočasne, tudi delovne navade so drugačne: namesto na hitro pojedenega sendviča se v času opoldanskega odmora napolnijo gostilne. Zanimivo pa kljub temu njihova storilnost ni dosti manjša od naše, ki se pogosto od jutra do večera ženemo za obveznostmi.

Shutterstock
Odmor za kavo med delom ni slaba ideja. Italijani si ga redno privoščijo in statistika kaže, da zaradi tega njihova delovna storilnost ni prav nič manjša.

Pomislimo na dežele okoli Sredozemskega morja, za katere vse iz uvoda nedvomno drži. A marsikaj je krivičen stereotip, kajti marsikdo, ki se opoldne odpelje domov na kosilo, se seveda vrne na delovno mesto in dela tudi do osmih zvečer.

Čezmerno delo ne pomeni večje storilnosti

Italijani slovijo po svojem motu il dolce far niente (sladko brezdelje). Izkušnja kaže, da mnogi, ki si polnijo dneve z več in več dejavnostmi, s svojo nenehno aktivnostjo v resnici sploh niso bistveno produktivnejši. Nemalokrat je prav nasprotno. Delo na začetku delovnika opravimo z več svežine in tudi naša storilnost ter ustvarjalnost sta višji, sčasoma pa ta zagon upade in z njim naše kognitivne sposobnosti ter sposobnost soočanja z izzivi. Čezmerno delo torej ne pomeni višje storilnosti, ampak nas lahko spravi v stanje telesne slabosti in nas celo navda z občutkom, da vse skupaj nima smisla.

Delo je smisel vsega – mar res?

Večina nas o možganih ne razmišlja kot o mišici, ampak jih raje primerjamo z računalnikom. Imamo jih za stroj, ki je sposoben nenehno delovati. To seveda ni res. S predolgim in preveč intenzivnim delovnikom brez premora si lahko celo škodujemo.

Zamisel, da ljudje za doseganje višje storilnosti svoj delovnik preprosto podaljšamo, je zmotna. Če se nenehno silimo v skrajne napore in hote preslišimo opozorilne znake, ki nam jih pošilja utrujeno telo, se izpostavimo stresu, ki sčasoma postane kroničen, kmalu pa tudi izjemno nevaren. Dolg delovnik zviša nevarnost srčnih obolenj za kar 40 odstotkov – kar ni veliko manj kot pri kadilcih, pri katerih je ta nevarnost 50-odstotna. Poveča se tudi nevarnost za kap, preobremenjenost z delom pa seveda vpliva še na psiho. Raziskave kažejo, da so ljudje, ki delajo več kot enajst ur na dan, pogosteje obolevali za depresijo v primerjavi z ljudmi s sedemurnim delovnikom.

Nujno na dopust!

Veliko se lahko naučimo iz japonske izkušnje. Karoši pomeni smrt zaradi čezmernega dela. Na Japonskem ta problem nikakor ni majhen in država se ga dobro zaveda: družinam žrtev karošija izplačujejo odškodnino v višini 20 tisoč dolarjev letno. Vidijo pa tudi dobro rešitev. Da bi se izognili smrtno nevarni izčrpanosti od dela, naj bi si zaposleni občasno privoščili daljše počitnice. Raziskava, ki so jo 26 let opravljali med poslovneži v Helsinkih, je pokazala, da so tisti, ki si privoščijo manj počitnic, slabšega zdravja in umirajo mlajši.

Nadaljevanje prispevka si preberite v reviji Jana, št. 27, 4. julij, 2023.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Vabljeni k branju!

Zanimivosti

tenis žoga1
V hladnih mesecih

Teniška žogica na vrtu lahko pozimi reši življenje živalim

otroci tekmujejo, medalja
Obšolske dejavnosti

Tekmovanje daje otroku priložnost za ocenjevanje svojih sposobnosti

zračenje
Zračenje prostorov

Ne tvegajte okužb in alergij zaradi slabega zraka

profimedia-0941886169
Fotografija dneva

Pande zasedle letališče v Hongkongu

rep49-2024_naslovka
Zanimivosti

Lovci na upokojence: politična ozadja upokojenskih strank Vlada Dimovskega, Karla Erjavca in Pavla Ruparja

Andrej Vodušek, Sanja Brezočnik, Nejc Tisu, Štefan Šarkezi, Rok Pintar, Filip Koza
Pomembne mejnik

Rekord za Radio 1 80's: Slovenci vse bolj obožujemo hite iz osemdesetih