Vitamin D lahko telo proizvede samo, saj se pod vplivom ultravijoličnih žarkov tvori v koži. »V telesu deluje kot hormon, ki ima receptorje v skoraj vseh celicah človeškega telesa in spodbuja prepisovanje več kot 200 genov,« pravi endokrinologinja Marija Pfeifer. »Tako vpliva na številne življenjsko pomembne funkcije, kot je presnova kalcija in fosfata, ter na delovanje imunskega sistema.«
Pet najpogostejših znakov pomanjkanja vitamina D:
1. dovzetnost za obolenja in okužbe
2. utrujenost in izčrpanost
3. bolečine v kosteh in hrbtu
4. nihanje razpoloženja in depresija
5. bolečine v mišicah
Za naravno pridobivanje vitamina D se svetuje sončenje od aprila do septembra, in sicer med 10. in 16. uro, ko je sončna svetloba bogata z ultravijoličnimi žarki, saj skozi atmosfero potuje čim bolj navpično. Prav tedaj torej, ko je sončenje najbolj odsvetovano zaradi nevarnosti za kožo. Za tvorbo vitamina zadostuje že od deset do 15 minut na dan, tri dni v tednu.
A tudi po tej poti ne moremo pridobiti dovolj vitamina D skozi vse leto, zaloge pa po približno dveh mesecih poidejo. V populaciji je zato kar veliko pomanjkanje tega vitamina, predvsem ga primanjkuje starostnikom v domovih za starejše, še pove endokrinologinja.
Vabimo vas, da si nadaljevanje prispevka preberete v reviji Jana, št. 15., št. 15, 11. 04. 2023.