SUP je angleška skrajšava za »stand up paddling«, torej stoječe veslanje na vodi. Že nekaj let je ta oblika rekreacije prava uspešnica, v njej uživajo mladi in stari. Supanja se lahko hitro naučimo, potem pa nas kar malo zasvoji.
Tudi če sami še niste poskusili supati, ste tovrstne veslače gotovo že videli, saj jih je povsod polno, na morju, na jezerih in tudi po rekah. In kaj je tako privlačnega v tej dokaj novi obliki gibanja? Ni se je težko naučiti, za supanje ne potrebujete veliko kondicije, hkrati pa med stoječim veslanjem delajo skoraj vse mišice telesa. In še nekaj je, kar vleče na sup toliko ljudi: sprostitev. Ko zaveslaš od obrežja nekam na sredo jezera in se zliješ z naravo, je občutek res prijeten.
Za začetek izposoja deske
Obstajajo trde in napihljive deske za supanje. Napihljive je veliko lažje prenašati sem ter tja, ko se napihnejo, pa so prav tako stabilne na vodi (pogled nanje ne izdaja, da so napihljive). Stabilnost je sicer odvisna tudi od kakovosti izdelave določenega supa (oziroma od znamke), a to je nekaj, s čimer se boste ukvarjali pozneje. Za začetek je dobro vedeti, da je treba napihljivo desko dovolj napihniti, toliko, da na otip ni več mehka (1 bar je ravno prav, več se napihljivih desk navadno ne sme napihniti). Če boste desko najeli ob vodi (ponudnikov ob morju in raznih jezerih je veliko), se vam s tem ne bo treba ukvarjati. Vsekakor je takšen najem priporočljiv, da se s supom najprej spoznate in ugotovite, ali vam je všeč. Če boste želeli svojega, boste zanj namreč odšteli od 350 pa celo do 1500 evrov. Najem je veliko ugodnejši. Ura najema supa na Velenjskem jezeru in ob Kolpi denimo stane pet evrov, na Bohinjskem jezeru devet evrov, kar je povsem dostopna cena.
Več v Zarji št. 27, 4.7.2017