Nasveti

Parklji iz kvašenega testa

Renata Ucman
29. 11. 2016, 08.13
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Iztok Dimc

V naših krajih na Miklavžev predvečer otroke še vedno obdaruje prvi decembrski dobri mož, Miklavž. Marsikje mojstrice domače peke ohranjajo tudi stari običaj peke njegovih dobrot. Jožica Lindič iz Dolnje Stare vasi pri Škocjanu na Dolenjskem, ki je za peko kruha in pletenic dobila več zlatih priznanj, takrat po tradiciji speče parklje iz kvašenega pšeničnega testa. Zamesi ga ročno in nato iz njega oblikuje kosmato podobo parklja z rogovi, z rozinami za oči in z dolgim rdečim jezikom iz blaga. Pred vami je njen preizkušeni recept in napotki za izdelavo tradicionalnih parkljev, da bodo letos z nekaj dobre volje, spretnosti in domišljije uspeli tudi vam.

»V otroštvu, na predvečer Miklavža, sva s sestro Miklavžu nastavili peharje. To je bilo za naju veliko pričakovanje. Hitro sva odšli spat, da sva zjutraj zgodaj vstali in pogledali darove. Takrat mi je Miklavž prinesel jabolka, po navadi sosedova, da niso bila iz domače kleti, parklje iz kvašenega testa, suhe fige, kakšno pomarančo in bombon. Če smo bili poredni, je bila zraven tudi palica. V tistih časih so starši otrokom rekli, da jim bo Miklavž prinesel samo korenček in palico, če ne bodo pridni,« pripoveduje Jožica Lindič iz Dolnje Stare vasi pri Škocjanu na Dolenjskem, ki je ob službi tudi članica društva podeželskih žena Škocjan, tamkajšnjega turističnega društva in občinskega sveta. Za peko kruha in pletenic je dobila več zlatih priznanj tudi na tekmovanjih na državni ravni.
Iz domačih sestavin so najokusnejši
Miklavžev običaj še danes po tradiciji ohranja tako, da takrat speče parklje iz kvašenega testa za svoje tri vnučke, pa tudi za Miklavžev sejem v Škocjanu. »Iz kvašenega testa sem parklje začela peči pred desetletjem, ko me je njihove peke na tečaju naučila Olga Vene iz Sevnice. Moko zanje kupim v domačem mlinu v Krškem, da je res sveža in dobra. Uporabim jajca kokoši, ki jih imamo doma. Za peko vedno uporabim maslo, nikoli margarine. Iz domačih sestavin so namreč tudi parklji najboljši,« poudarja.
Iz pšenične in kamutove moke
Parklje naredi iz boljšega kvašenega testa. »Po navadi je to kar testo za potice in ne testo za navaden kruh. Parklji bodo najlepše uspeli iz pšenične bele moke tipa 400 ali 500. Lepega in gladkega videza bodo tudi, če bomo za peko uporabili mešanico iz polovice pšenične in polovice kamutove moke. Uporabimo lahko čokoladno kvašeno testo za potico, z dodatkom kakava. Če bomo uporabili ajdovo ali koruzno moko, parklji ne bodo gladki, temveč razpokani, zato ti dve vrsti moke v ta namen nista najbolj uporabni.«

Več v Zarji št. 48, 29.11.2016

Zanimivosti

otroci tekmujejo, medalja
Obšolske dejavnosti

Tekmovanje daje otroku priložnost za ocenjevanje svojih sposobnosti

zračenje
Zračenje prostorov

Ne tvegajte okužb in alergij zaradi slabega zraka

profimedia-0941886169
Fotografija dneva

Pande zasedle letališče v Hongkongu

rep49-2024_naslovka
Zanimivosti

Lovci na upokojence: politična ozadja upokojenskih strank Vlada Dimovskega, Karla Erjavca in Pavla Ruparja

Andrej Vodušek, Sanja Brezočnik, Nejc Tisu, Štefan Šarkezi, Rok Pintar, Filip Koza
Pomembne mejnik

Rekord za Radio 1 80's: Slovenci vse bolj obožujemo hite iz osemdesetih

Foto 1
Zanimivosti

25 let Božičnega jogurta Zelene doline prinaša praznično knjigo Skrivnostni božični recept