Nasveti

Skrb za cvetoče lepotice

Jana
14. 8. 2009, 11.09
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Rože potrebujejo poleti, ko najbolj bujno cvetijo, veliko nege. Tako na vrtu kot na balkonu ali terasi.

V vročini potrebujejo redno jutranje ali večerno zalivanje, redno dognojevanje, nekatere tudi senčenje v pripeki ali dodatno oporo zaradi teže plodov in cvetov. Medtem ko zelišča hrepenijo po močnem soncu in zavetju, vodenke ali hortenzijo v loncu raje umaknimo v senčni kotiček. Vse rastline z visokimi, vitkimi stebli nam bodo v vetrovnem poletnem neurju hvaležne za primerno oporo, zato ne pozabimo nanjo.

Za trajno lepoto
Vse balkonske cvetoče lepotice potrebujejo nego in dognojevanje vse poletje oziroma do konca sezone. S cvetočih rastlin redno odstranjujemo posušeno in uvelo cvetje, zlasti po dežju, ki pogosto poškoduje cvetove. Še posebej, ker nekatere rastline sicer začno nastavljati semena. Odstranjujemo tudi druge posušene in uvele dele rastlin, da bodo te dlje ostale lepe in vitalne.

Ne zalivajte rož v sončni pripeki
Balkonsko in vrtno cvetje je najbolje zalivati zgodaj zjutraj ali pred večerom. Nikakor ga ne zalivamo v sončni pripeki sredi dneva, ker vlaga v zemlji hitreje izhlapi, kot jo rastlina lahko vsrka. Poleg tega mokrota na listih ob pripeki povzroča ožganine. Če imate premalo časa za redno zalivanje v vročini, si omislite samodejni zalivalni sistem za balkonsko cvetje. Ali si priskrbite korita s primerno vodno rezervo.

Na balkonu in terasi
-V intenzivnih vremenskih razmerah, ob silovitih nevihtah, kakršne se vse pogosteje pojavljajo pri nas, moramo še bolj paziti, da korita na balkonih in okenskih policah varno pritrdimo. Na primer z žičnatimi ali lesenimi ograjicami ali ustreznimi držali in nosilci. Tako zavarujemo mimoidoče.
-Poleti, v največji vročini, rastline v loncih na balkonu in terasi potrebujejo še več zalivanja. Poskrbimo za dovolj velike podstavke pod lonci in koriti, da voda po zalivanju ne bo odtekala stran. Najbolje si je omisliti podstavke, ki so nekoliko večji od spodnjega premera lonca.
-Rastline na balkonu zaradi poletne vročine sadimo v čim večje lonce, ki lahko vsebujejo večjo količino zemlje. Tako se bo zemlja v vročini počasneje izsušila. Pazimo le, da balkona ne obtežimo preveč s posodjem iz težkih materialov. Namesto kamnitih ali betonskih korit uporabimo raje lažje posodje iz plastike. 

Zemljo v večjih posodah zastrimo s cvetjem
Če smo cvetoče rastline ali balkonske zelenjadnice posadili v večje posodje, nam bodo rastline v najhujši vročini hvaležne, če bomo zemljo zastrli z naravnimi materiali. Za to lahko uporabimo lubje, slamo, posušeno travo ali preprosto dele zdravih rastlin. Tako bo zemlja v loncih v najhujši vročini ostala vlažna nekoliko dlje.

Premalo prostora?
Imate na balkonu premalo prostora za rastlinje? Omislite si regale oziroma različne stopničaste nosilce, na katere lahko v cvetoče tihožitje poljubno zložite več loncev s cvetjem, začimbnicami, dišavnicami in balkonskimi zelenjadnicami. Tako bolje izrabite prostor.

Senčni kotički na terasi
Če imate na balkonu senčne kotičke, ki bi jih radi zapolnili s cvetjem, postavite tja lonec z vodenkami, ki tako lepše uspevajo. Za senco vam bo v vročini hvaležna tudi hortenzija v loncu, saj ne prenese močnega sonca, potrebuje pa veliko vlage in redno zalivanje. Hortenzije tudi na vrtu posadimo vsaj v polsenco.

Z malo domišljije
Tudi manjši balkon ali teraso lahko uredimo v prijeten kotiček za počivanje in uživanje med zelenjem. Za popestritev lahko uporabimo barvito posodje in zanimive kose pohištva, senčnik, lepo oblikovane opore za rastline, dekorativne dodatke za lončnice, kipe, okrasne svetilke, mobile, ki se pozibava v vetru in podobno. Vendar zmerno, da bodo cvetoče lepotice prišle do izraza.

Tudi balkonske lepotice potrebujejo oporo
Ste v lonce na balkonu ali terasi med cvetje posadili balkonske paprike ali cepljeno kumaro? Paprike, ki so tudi v loncih zdaj že polne plodov, zaradi njihove teže potrebujejo oporo, najbolje primerno palico. Enako velja za cepljeno kumaro v loncu, ki bo lepše uspevala ob visoki opori oziroma palici, na katero jo sproti privezujemo. Za oporo bodo v vetrovnem in nevihtnem poletnem vremenu hvaležne tudi vse cvetoče visokorasle rastline, denimo rastline z visokimi, vitkimi stebli.

Zelišča potrebujejo toploto in zavetje
Zelišča, dišavnice in začimbnice, na primer rožmarin, žajbelj, vrtni timijan in drugo, na balkonu postavite na sonce. Potrebujejo namreč veliko toplote in zavetja, da bodo lepo uspevale.

Pazljivost ni odveč
Ali ste vedeli, da so nekatere rastline, ki jih pogosto vzgajamo na balkonih, terasah ali vrtovih, precej strupene? Zaradi strupenih snovi lahko dražijo kožo. Mednje sodijo celo sroboti (klematisi), lepi slaki, pri katerih so strupena semena, okrasni kristavci, gomoljne begonije, vrtna hortenzija, bršljan, oleander, dišeči volčin, zlatenec, reličniki in drugo. V večjih čebrih tudi tisa in klek, ob balkonskih oporah pa glicinija. Previdnost in skrbno umivanje rok po prijemanju teh rastlin sta torej zelo priporočljiva.


Tekst: RENATA UCMAN, foto: DREAMSTIME

Zanimivosti

jajca na pultu
Vsestransko živilo

Nasveti, ki vam pridejo prav pri uporabi in pripravi jajc

janin vrt1 shutterstock
Vrtnina za vsak vrt

Kako do lepega česna

umazana tipkovnica
Leglo umazanije

Bakterij na tipkovnici je več kot na javnem stranišču

Bryan Jonhson
Nesmrtnost: nova resničnost

Nima 27, ampak 47 let: Prvi človek, ki je uspešno pomladil svoje telo

hot dog, pivo, inter miami
Pred Messijevim stadionom

(Video) Je to najdražji hot dog na svetu?

ogledalo
Dober začetek dneva

Zdrave jutranje navade bodo življenje spremenile na bolje