Mnenja

Londonsko pismo: investirati moramo v človeštvo

Jana Valenčič / kolumna Londonsko pismo
16. 2. 2025, 08.00
Deli članek:

Bo monarhija povedla Britanijo v svetlejšo, do drugih prijaznejšo prihodnost?

montaža: Vesna M.
Janino pismo iz Londona

Kot ustavna monarhija, ki ima samo simbolno vlogo, gradi svojo avtoriteto na zgledu. Za nepretrgan obstoj institucije se vsaka generacija prilagaja času.

Ena od nalog monarhije je aktivno podpiranje nesebičnosti in dobrodelnosti. Člani britanske kraljeve družine postanejo »zaščitniki« (patron, angl.) dobrodelnih organizacij. Kraljica Elizabeta se je na svoj 21. rojstni dan javno zavezala: »Pred vami izjavljam, da bom vse svoje življenje, naj bo dolgo ali kratko, posvetila služenju vam.« Po očetu je podedovala skrb za stotine dobrodelnih organizacij in z dodatkom svojih bila »zaščitnica« 600 dobrodelnih organizacij. Z leti je odgovornost za slednje prepuščala družinskim članom. Ti so ustanavljali tudi svoje dobrodelne organizacije. Takratni Charles, valižanski princ,  je leta 1976 ustanovil The Prince's Trust (zdaj King's Trust), globalno mrežo, ki neprivilegirano mladino spodbuja in podpira, da se zaposli.

Trenutni, zreducirani vrh monarhije, Karel III., princ William in princesa Catherine, Kate za medije, se izkazuje za eno bolj vizionarskih in prizemljenih ekip v sodobni monarhični zgodovini. Karel III. je govoril o ekologiji, ko o tem ni še nihče razmišljal in so se mu smejali. Princ William je z govori o duševnih boleznih dosegel, da so jih ljudje začeli sprejemati. Londonski župan Sadiq Khan je o svoji depresiji spregovoril šele po tem, ko jo je destigmatiziral princ William. Dotlej se je Khan bal, da bi njegovo depresijo izrabili nasprotniki in ga prisilili v odstop.

Princ William in princesa Catherine sta ustanovila The Royal Foundation of The Prince and Princess of Wales, svoje človekoljubno in dobrodelno gonilo, v želji, da razvijata programe in pobude v smeri svojih dobrodelnih interesov. Princesa Catherine je v sklopu fundacije ustanovila Centre for Early Childhood (center za zgodnje otroštvo), da se »z združenimi močmi spopademo z današnjimi največjimi izzivi za mlade možgane«. Projekt Shaping Us (oblikujmo se) dviga zavest o kritični pomembnosti zgodnjega otroštva, ki nas izoblikuje v odrasle. Svetuje, kaj je potrebno za otrokov razvoj med nosečnostjo in petim letom.

Po prebolelem raku je princesa nedavno objavila še bolj fokusirano pobudo za izboljšanje družbe, za razvoj socialnih in emocionalnih sposobnosti, od razmišljanja do komunikacije. Povzemam: sodobna družba je kompleksna, včasih se zdi, da je na svetu veliko nezaupanja in nerazumevanja, da se ljudje počutijo izolirane in ranljive. Posledice, duševno zdravje, odvisnost in nasilje opustošijo družbo. Trajne rešitve za posameznike in družbo, telesno in duševno zdravje, zahtevajo »reset, restore, and rebalance«, ponovno prilagoditev, prerazporediev in vzpostavitev ravnovesja. Investirati moramo v človeštvo ... Zgraditi moramo bolj ljubečo, razumevajočo, sočutno družbo.

Začne se v najzgodnejših letih: »Možgani vašega otroka začnejo rasti še pred rojstvom. Novorojenček ali novorojenčica pride na svet s sto milijardami možganskih celic, ampak z malo povezavami (sinapse) med njimi. Vaša ljubezen, naklonjenost in toplina pomagajo pri vzpostavljanju teh povezav. V prvih letih dojenčkovega življenja se povezave razvijajo zelo hitro, najhitreje v prvih treh letih. Pri treh letih bo razvitih 90 odstotkov otrokovih možganov.«

(vir: www.gov.wales/parenting-give-it-time)

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!