Tole je bila bizarna izkušnja. Po svoje hecna. In pomalem tragična – med agencijskimi fotografijami sem iskala ilustracijo za tale članek. In sem pod »ženski sanitarni produkti« našla kopico bleščeče belih menstruacijskih vložkov v kombinaciji s cvetlicami. Vložek in vrtnica. Vložek in gerbera. Vložek in rdeči srčki – ta ni bila cvetlična, to drži. Tamponi, oviti s svilenimi pentljicami. Položeni na mehke gube razkošnih tkanin. Tole je bila pa absolutna krona: ob vložku cvet vrtnice, po njem pa posuti rdeči vrtnični lističi. Fotografij uporabljenih vložkov noče nihče gledati, razumem, ampak zakaj norite z vrtnicami? In sem šla gledat pod »menstruacija«. Našla kup mladih žensk s trpečimi izrazi, ki se očitno zvijajo od menstrualnih bolečin. In dva presežka: fotografijo ženskega trupa v belih hlačkah z roza gerbero med nogami. Ja, to kar kriči »menstruacija«. In potem eno podobno, samo da v roki drži lonček s kaktusom. Očitno se bomo morali enkrat temeljito pogovoriti o menstruaciji. Ah, dedci, sem vzdihnila in šla pogledat, kdo so avtorji. Vse fotografije so posnele ženske.
Kakorkoli, pravzaprav smo vam hoteli povedati to, da so na Škotskem prvi na svetu pravkar sprejeli zakon, ki ženske sanitarne izdelke zagotavlja vsem, ki jih potrebujejo. Brezplačno.
Zakon o menstruacijskih produktih, tako so ga nadvse prozaično poimenovali, je bil sprejet enoglasno. Državo bo to stalo skoraj 27 milijonov evrov na leto, zakon pa nalaga, da so v vseh javnih poslopjih sanitarni izdelki za ženske, torej tamponi ali vložki, uporabnicam na voljo brezplačno. Za šole in univerze to velja že dve leti in tudi pri tem je bila Škotska prva na svetu. To so uvedli po tistem, ko so v raziskavi ugotovili, da si vsaka četrta študentka menstruacijske pripomočke zelo težko privošči. Podobna raziskava za celotno Britanijo iz leta 2017 kaže, da so vložki ali tamponi nedosegljivi za vsako deseto žensko. Lani je škotska vlada brezplačne menstruacijske izdelke uvedla tudi v knjižnicah in rekreacijskih centrih.
Smo že omenili, da so zakon sprejeli brez enega samega glasu proti? Podprli so ga politiki vseh barv mavrice. Kljub temu pa je bila kampanja dolga in krvava, tako rekoč, v (pretežno moškem) parlamentu so ognjevito razpravljali o endometriozi in močnih krvavitvah. Škoti so tako prvi, morda pa ne bodo več dolgo edini – tudi Velika Britanija in Nova Zelandija si prizadevata za brezplačne vložke/tampone v šolah.
In potem je še kopica držav, kjer tudi vlade prihajajo ženskam naproti, čeprav manj ambiciozno – če že ne zagotavljajo teh izdelkov brezplačno, so pa vsaj znižali DDV zanje. Evropska zakonodaja višino DDV sicer prepušča posameznim državam, omogoča pa tudi ničelno stopnjo davka. To imajo na primer Irke, medtem ko so si Francozinje in Britanke priborile petodstotni DDV. In tudi tu so bile bitke krvave, včasih dobesedno, tako je na primer neka ženska med menstruacijo odtekla londonski maraton brez vložka. Da bi s krvavimi hlačami dokazala, da so sanitarni pripomočki potreba in nikakršen luksuz.
Samo Slovenke še vedno krvavimo razkošno, ob 22-odstotnem davku. Petino, še več, vsote, ki jo damo za vložke ali tampone, podarjamo državi, ki tako služi z našo krvjo. Dobesedno. Pa smo poskušale, res smo, davek sklestiti na devet in pol odstotka, takšnega imajo na primer obliži, plenice in podloge za inkontinenco. Nobena vlada, ne desna ne sredinska, ni pokazala zanimanja za cenejše menstruiranje. Maja 2016 je (takrat še) Združena levica vložila zahtevo za znižanje davka z 22 na 9,5 odstotka, kar bi, so izračunali, v državni proračun naredilo komaj zaznavno luknjico, 3,4 milijona evrov. Predlog je podprla tudi Zveza potrošnikov Slovenije, ki je z anketo prišla do spoznanja, da znižanje davka ljudje množično podpirajo. Julija 2016 bi, če bi bil predlog sprejet, že lahko kupovale cenejše vložke. A so vrli ljudje na odboru za finance glasovali proti. Tole je hecna stvar, to ni ideološko vprašanje, kar se je pokazalo na razpravi odbora, ko so prvotni predlog Združene levice zavrnili, a je potem poslanec SDS predlagal nekaj drugega, kar bi po drugi poti privedlo do istega rezultata, znižanja DDV. In so tudi to, povsem neideološko, zavrnili. Moški ne menstruirajo. Je pa eden pripomnil, da ima še hrana za živali nižji DDV.
No, hrana je za živali potreba. Menstruacija je pa razkošje. Očitno.
Lepo je bili Slovenka, ampak moj bog, tudi zelo drago!
Zarja Jana št. 48, 1.12.2020