Ljudje

Aljoša Bagola: Kar nam roji po glavi, kroji naše življenje

Katja Božič/ revija Jana
10. 8. 2024, 05.00
Deli članek:

Resnični čudež se dogaja onkraj zaslonov, ki nas vse bolj odmikajo od samih sebe, pravi Aljoša Bagola, eden največkrat nagrajenih slovenskih oglaševalcev, hkrati pa izvrsten pripovedovalec zgodb in priljubljen predavatelj. Pred vrati je že njegova tretja knjiga, njen naslovje Ne! je moč. Kako razmišlja o nekaterih duhovnih temah, nam je razkril v naši novi rubriki.

Primoz Lukezic
Aljoša Bagola

Kaj za vas pomenita osebna rast in delo na sebi?

Delo na sebi je prepoznavanje vzorcev, spreminjanje mišljenja in preobrazba navad, ki nam več ne koristijo. Zato pravim, da je to pravzaprav delo z drugimi, saj večino vzorcev in receptov prenašamo iz generacije v generacijo. Ker jih z vzgojo ponotranjimo in se jih nezavedno oprimemo, to torej niso zgolj naše vsebine, in naša življenjska naloga je, da jih raziščemo in filtriramo, preden jih v tem štafetnem izročilu predamo naprej.

Koliko in kako si v življenju pomagate z intuicijo? Lahko navedete primer?

Intuicija se mi zdi univerzalna kompilacija pridobljenih znanj vseh naših prednikov, ki nam pomaga odzvati se tako, da poveča možnosti za naše preživetje. A to ne pomeni, da je intuicija vedno pravi namig, saj so se okoliščine, v katerih so naši predniki te informacije nabirali, precej spremenile. Če je intuitivni namig, da naj člani plemena drugemu plemenu ne zaupajo, to pleme v preteklosti obvaroval, pa danes takšno notranje navodilo lahko povzroči, da se recimo ne odločimo za sodelovanje s podjetjem iz druge države, in smo tako ob zaslužek. Menim, da znamo intuicijo uporabljati šele, ko razčistimo s sabo, kar pomeni, da poznamo svoje travme, iz njih izhajajoče obrambne mehanizme ter ozavestimo najpogostejše nezavedne vloge, ki jih igramo v odnosih. Recimo, pred izgorelostjo mi je moj šesti čut pravil, da naj v vseh težkih odnosih stisnem zobe in se še bolj dokažem, kar je pravzaprav bil glas mojega reševalca, ki je za ohranjanje svoje identitete potreboval kaos. Šele ko se dokopljemo do svojih vrednot in jih sinhroniziramo s poslanstvom, postane intuicija orodje, vendar ga moramo z vajo krepiti, če želimo, da je učinkovito.

Verjamete v čudeže? Kaj je za vas čudež?

Čudenje. Vsak dan izgubimo toliko dragocenih trenutkov, ker zremo v zaslone in se zaradi prikazanega ne počutimo dovolj dobre, lepe, bogate in priljubljene. Človeštvo vsak dan pred zasloni preživi od sedem do deset milijard ur, in to samo zato, da se lahko na koncu počuti potrto, razočarano in vse manj v stiku s samim sabo. Da se za hip potolažimo, si nato z denarjem, ki ga nimamo, omislimo stvari, ki jih ne potrebujemo. A vzporedno s tem se dogaja resničen čudež, in to je življenje samo. Življenje je čudež, čudenje nad tem, kdo smo, kaj vse zmoremo in kako se lahko spremenimo, pa ga dela le še bolj krasno.

Ste vraževerni? V kakšne vraže verjamete?

Vraževerje se mi zdi posebna oblika samosabotaže. Če svetu in sebi v njem ne zaupamo dovolj, če se siromašimo lastne vrednosti, potem svoj obstoj vsakič podvržemo zunanjim dejavnikom, ki lahko po našem mnenju kritično vplivajo na potek naših prizadevanj in jih pohudičijo. Seveda se tragičnosti življenja ne moremo povsem iztrgati, in kot pravi dr. Anton Trstenjak, je trpljenje v srečo že všteto. To pa ne pomeni, da moramo trepetati, če ne obujemo srečnih nogavic ali navlečemo preperelih srečnih spodnjih hlač. Ne zagovarjam pa oholosti, saj se mi spoštovanje tako imenovanih višjih sil v življenju zdi osnova zdrave ponižnosti.

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana,   št. 32, 6. avgust, 2024.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!



Zanimivosti

Andrej Vodušek, Sanja Brezočnik, Nejc Tisu, Štefan Šarkezi, Rok Pintar, Filip Koza
Pomembne mejnik

Rekord za Radio 1 80's: Slovenci vse bolj obožujemo hite iz osemdesetih

Foto 1
Zanimivosti

25 let Božičnega jogurta Zelene doline prinaša praznično knjigo Skrivnostni božični recept

image0
Pohitite

Le še 500 vstopnic za Aktualov rojstnodnevni koncert

par, odnosi, prepir
Partnerstvo

Rutina in samoumevnost sta eni najpogostejših uničevalk odnosov

plesalca
Plesna prvaka

Plesalca Maša Kastelic in Akim Pekunov: Delo na sebi je neskončna pot

taklamakan-desert
Veliki zeleni zid

Kitajci končali gigantski projekt, ki so ga začeli leta 1978